Науката обяснява: Седим ли прекалено много?
Кой не обича да поседне и да отмори за миг след натоварения ден. Имайки предвид факта обаче, че повечето от нас прекарват целия си ден на бюро, а когато се приберат вкъщи – пред компютъра или телевизора, човек няма как да не се замисли „Как точно седенето засяга тялото ни?“
Отговорът е доста шокиращ.
Веднага щом седнете, електрическата активност в мускулите ви спада значително и горенето на калории пада до 1 в минута. Само след 3 часа седене се наблюдава 50-процентно намаление в артериалната дилатация. В резултат на това кръвното налягане пада. Ако седите 24 часа, без въобще да ставате, инсулинът в тялото ви ще изгуби близо 40 процента от способността си да усвоява глюкозата. Съответно рискът от диабет тип 2 се увеличава.
Постепенно ситуацията се влошава.
В случай че седите всеки ден за повече от 6 часа в продължение на 2 седмици, LDL холестеролът, наричан понякога „лош холестерол“, се увеличава, наред с други мастни молекули. По този начин рискът от натрупване на излишни килограми нараства.
Освен всичко останало ензимите, отговорни за разграждането на мазнините, намаляват ефективността си. Вследствие на продължителната неактивност, мускулите започват да се разграждат. С течение на времето контракциите им стават все по-слаби и започват да възпрепятстват кръвопотока към сърцето.
Дори и да тренирате редовно, в мига, в който престанете да се движите, влошаването започва веднага и то е пропорционално на времето, което прекарвате в седене.