Руски сателит е засякъл мистериозни светлинни „експлозии“ в земната атмосфера, предава Sputnik News.

Съобщава се, че неизвестният феномен е заснет от сателита Михаил Ломоносов на Московския държавен университет. Все още обаче е публикуван официален научен труд по темата, няма и прес съобщение от университета. Затова най-добре е да приемем новината със зрънце сол.

„Изглежда засякохме нов физичен феномен – коментира Михаил Панасюк, директор на изследователския институт по ядрена физика към Московския държавен университет пред Sputnik News. – По време на полета на Ломоносов на височина няколко дузина километри ние засякохме няколко пъти една много силна светлинна „експлозия“. Под нея обаче всичко беше ясно – нямаше бури или облаци“. Той допълва, че все още не се знае физическото естество на този странен феномен.

Детайлите за тези светлинни експлозии са доста неясно. Над гръмотевичните облаци обаче можем да видим сравнително често бледи проблясъци от светлина, наречени спрайтове.

Снимка: John D Sirlin / Shutterstock

Обикновено са червени – с лилави или червени „пипала“, простиращи се надолу. Разбира се, както казва Панасюк, под явлението не е имало буря, така че най-вероятно става дума за нещо друго.

Може би става дума за ледени кристали? През 2017 г. изследователи от NASA се натъкнаха на внезапни проблясъци от светлина, наблюдавани от космоса. Те са били предизвикани от отражението на слънчевите лъчи от ледени кристали и са водели началото си от перести облаци на 5-8 км над повърхността на Земята. Парансюк обаче уточнява, че под светлините не е имало облаци, така че най-вероятно произходът на новите светлини е друг. Освен това все още не знаем дали феноменът може да бъде заснет от ултравиолетов телескоп (какъвто има на борда на сателита Ломоносов).,

Други небесни явления, на които сме ставали свидетели в последно време, са със сравнително земен произход. Странният облак, който се появи над Ню Йорк миналата година например, е вследствие от експлозия на трансформатор в сграда на Con Edison в Куинс. Междувременно пък призрачната топка над Сибир от 2017 г. е предизвикана от изстрелването на междуконтинентални балистични ракети.

Източник: IFLScience