В продължение на няколко стотици години Кахокия в днешен Илинойс кипи от живот. Близо 15 000 души наричат този град свой дом, но в края на 14-и век опустява и изследователите все още нямат представа защо.

Изследване, публикувано през 2021 г., поне успява да отхвърли една конкретна идея – че обезлесяването и злоупотребата със земята около Кахокия довеждат до прекомерна ерозия и местността се наводнява и съответно – става по-малко обитаема.

След като анализират седиментните ядра, събрани край земните могили в Кахокия, специалистите установяват, че земята не е променила своята стабилност от разцвета на града чак до средата на 19-и век и индустриалното развитие.

С други думи – хората не го напускат заради природно бедствие.

“Често се спряга идеята, че определени практики при обработването на земята са довели до ерозия и утаяване и са допринесли за всички тези последствия, свързани с околната среда – казва геоархеоложката Кейтлин Ранкин от университета в Илинойс в Урбана Чампейн. – При преразглеждането ѝ обаче не откриваме доказателства за наводняване.“

Могилите, край които се извършват самите разкопки, се намират в по-ниски райони и близо до поток – идеално място за потенциално наводнение. Въпреки това изследователите не откриват остатъчни утайки, оставени от подобно природно бедствие, в земните пластове.

Очевидно е, че жителите на Кахокия изсичат голямо количество дървета (вероятно за да създават защитни укрепления). Изследването обаче, публикувано в Geoarcheology през 2021 г., показва, че това не довежда до каквато и да било ерозия и наводнение, което да прогони хората от домовете им.

Кахокия не спира да гъделичка любопитството на експертите. Изследване, публикувано през 2020 г., анализира древните човешки лица и установява, че по всяка вероятност значителен брой хора се завръщат в града – много преди пристигането на европейските заселници през 16-и век. Т.е. напълно възможно е този метрополис да не е стоял изоставен твърде дълго.

Източник: Science Alert