Уорън Хейнс, китаристът на Allman Brothers Band често свири с оцелелите членове на Grateful Dead, които днес, след смъртта на Джери Гарсия, изнасят турнета под името The Dead. Huffington Post се обръща към него с въпроса: „Откъде идва 420?“

420, 4:20 или 4/20 е кодов израз, произлизащ от Северна Америка, който се отнася до употребата на канабис. Той е свързан с пушене в 4:20 (през нощта или следобед) и празнуването на субкултурен празник на марихуаната на 20 април всяка година на много места по света.  

„Не знам истинския произход“, казва Хейнс. „Знам митове и слухове. Не помня кога съм го чул за първи път. Било нещо като полицейски код за пушене на трева или нещо подобно. Каква е истинската история?“

Ако питате, ще получите различни отговори: броят активни съставки в марихуаната, следобедният чай в Холандия, една песен на Боб Дилън, дори нещо, свързано с рождения ден на Хитлер. Huffington Post решава да проследи корените на тази съвременна енигма.

Оказва се, че всичко води началото си от едно насаждение с канабис, скрито в гората Пойнт Райс, в щата Калифорния.

Но историята официално започва с концерт на Grateful Dead в Окланд, 1990 г., в седмицата около Коледа. Стивън Блум по това време е репортер в списание High Times, тогавашната библия на канабис културата, а днес издател на CelebStoner.com и съавтор на книгата Pot Culture (Културата на тревата). Докато се мотае сред хипареещото сборище от фенове – шарена тълпа, която се събира рано на паркинга преди всеки концерт, един от тях му подава жълт флаер.

„Ще се срещнем в 4:20 на 4/20 [обичайният формат за изписване на датите в САЩ], за да 420-ваме при Болинас Ридж на връх Тамалпайс“ – гласи текстът. Блум, на „ти“ с културата на тревата, дотогава не е чувал за 420-ване.

На гърба на флаера има и история: „420 започва някъде в Сан Рафаел, Калифорния, в края на 70-те. Започва като полицейски код за пушене на марихуана. След като местните фенове научават полицейския код, те започват да използват 420, когато говорят за билката – „Айде да 420-нем, братле.“

Блум съобщава за находката си в брой на High Times от май 1991 г. Но историята, разказана от нея, е вярна само отчасти.