Специализираният информационен сайт за генно инженерство и биотехнологии genengnews публикува доклад, в който изброява основните рискови фактори за живота на тежко болни пациенти с COVID-19. Според статията, те са три:

- Напреднала възраст;

- Признаци на сепсис;

- Проблеми със съсирването на кръвта.

Тези рискови фактори са изведени  от проучване, което оценява записи на данни за 191 пациенти в Ухан, Китай - 137 оцелели и 54 починали. 

Изследването, което се появи в The Lancet в документ, озаглавен „Клиничен курс и рискови фактори за смъртност на възрастни пациенти с COVID-19 в Ухан, Китай“ - би могло да помогне на лекарите да идентифицират пациенти с лоша прогноза при ранен стадий.

Освен уточняване на рисковите фактори за смъртта, авторите представят нови открития, които показват, че средната продължителност на вируса е 20 дни при оцелели (вариращи от 8 до 37 дни) и че вирусът е бил откриваем до настъпването на смърт при 54 от жертвите.

Авторите предупреждават също, че продължителността на вируса се повлиява от тежестта на заболяването и отбелязват, че всички пациенти в проучването са били хоспитализирани, две трети от които са имали тежка форма или са били в критично състояние. 

"Препоръчваме да се прилагат тестове за COVID-19 преди изписването на пациентите от болницата. При тежък грип забавеното вирусно лечение удължава продължителността на вируса и заедно тези фактори излагат заразените пациенти на риск да умрат. По подобен начин, ефективното антивирусно лечение може да подобри резултатите при COVID-19, въпреки че в нашето проучване не наблюдавахме съкращаване на продължителността на отделяне на вируса след антивирусното лечение", казва съавторът на изследването професор Бин Као от Китайско-японската болница за сътрудничество.