Дали един човек е психопат може да се установи, когато се изследва речта му, пише LiveScience.

Всеки от нас, говорейки, съзнателно контролира част от изказа си, подбира съществителни, глаголи, прилагателни.

Това обаче не важи за по-голямата част от думите, които използваме – съюзи, предлози, местоимения.

„Най-хубавото при тях е, че се произвеждат несъзнателно,” казва ръководителят на изследването Джефри Хенкок, преподавател по комуникации в университета Корнел.

„Те разкриват психологическата динамика в съзнанието на говорещия, без той да има представа за това.”

Изследователите интервюират 52-ма души, осъдени за убийство, 14 от които са обявени за психопати по предварителни психологически тестове.

Всеки от тях трябва да опише подробно престъплението, което е извършил. Учените използват компютърна програма, за да анализират думите им, и откриват, че речта на психопатите има характеристики, които не се срещат при останалите.

На всекидневен език психопатията най-лесно се описва като липса на „съвест”. Психопатите гледат на света инструментално - другият човек за тях е просто средство за постигане на дадена цел.

Това личи от начина им на говорене: много по-често използват подчинителни съюзи като „защото” и „за да”, които отразяват причинно-следствени връзки. „Този модел предполага, че психопатите са по-склонни да разглеждат престъплението като логично следствие от план (нещо което „е трябвало” да се направи, за да се постигне една или друга цел),” отбелязват авторите.

Повечето хора имат емоционални потребности, свързани със семейство, духовност, реализация, самооценка. Психопатите изразяват отношение най-вече към базовите потребности – анализът показва, че те използват двойно повече думи, свързани с физическо оцеляване, храна и пари. 

Да се знае дали един човек е психопат е много важно за разследването на едно престъпление, особено за начина, по който се разпитват обвиняемите, казва Хенкок.