Напълно нормално е от време на време да се чувствате така, сякаш сте се провалили напълно, особено ако сте силно амбициозни и мотивирани.

Високите очаквания неизбежно водят до моменти на разочарование и песимизъм. Идва време, когато всеки човек осъзнава, че на земята няма безгрешни хора и, че никой не може да се справи сам с всички препятствия, пред които го изправя животът.

Повечето хора не искат да си го признаят, но ние живеем в един свят, в който успехът се измерва с материалното богатство, с което разполагаме. Жалко е, че модерният човек е станал жертва на материалистичното мислене, защото дълбоко в себе си всички знаем, че има по-важни неща от колекционирането на скъпи и безполезни предмети.

Според проучване на Strayer University, 90% от американците вярват, че щастието е по-добър индикатор за постигнатия успех в живота, отколкото властта, престижа и богатството. По надолу в класацията, 67% от анкетираните определят успеха като „добри взаимоотношения с приятелите и семейството“, а 60% казват, че най-важното е човек да обича работата си. Само 20% от запитаните свързват успеха с материалното богатство.

Уви, едно е да кажеш нещо, а съвсем друго- да го правиш.

Когато става дума за успех, очите ни често ни повеждат в грешната посока. Трудно е да си представим, че най-успелите хора не са тези, които имат най-големите къщи, най-скъпите коли и най-влиятелните приятели. Колкото и да сте постигнали в живота си, винаги има някои, който има повече, а това ви кара да се чувствате сякаш сте от губещата страна на живота. Проблемът не е в липсата на „играчки“, а във вярата, че те определят нивото на успех.

Истинският успех се крие във вашата същност и в пътя, който сте извървели, за да стигнете дотук. Ако на моменти ви се струва, че не сте толкова успели, колкото бихте могли да бъдете, има голяма вероятност да оценявате стойността си с погрешните критерии.

Понякога човек има нужда от напомняне за всичко, което е постигнал в живота и за премеждията, които е преодолял, за да се озове в тази позиция.

Това са няколко знака, че сте постигнали успех в живота, дори и да не го чувствате:

1. Вече не сте в центъра на вселената

Всички знаем, че „успелите" хора се държат, все едно са център на вселената. Светът е техен, а всички останали просто живеят в него. Това не е успех. Истинският успех изисква способността да чувстваме съпричастност, да разбираме, че чувствата и мечтите на другите хора са също толкова важни, колкото и нашите и че не може да реализираме идеите си без тяхната помощ.

2. Позитивната гледна точка

Надеждата и оптимизмът са основи компоненти на щастливия живот. Ако постоянно мислите за отминали грешки и неуспехи, ще станете озлобени и гневни. Човек постига истински успех, когато започва да гледа на нещата от положителната страна и да вярва, че може да превърне дори най-лошите ситуации в нещо по-добро.  

3. Знанието, че провалът не е вечен

Вече разбирате, че единствените хора, които никога не се провалят са тези, които никога не опитват. Когато не успеете да  постигнете целта си, не приемайте автоматично, че сте пълен провал. Вместо това, използвайте този неуспех като възможност да научите нещо ново и да продължите напред по-сигурен и уверен в себе си.

Прочетете целия текст в Мениджър Нюз.