Алкохолът разваля съня
Едно питие преди лягане може и да ви помогне да заспите по-бързо, но ще попречи да се наспите добре, предупреждават учени, цитирани от Би Би Си.
Според данни на Центъра за изследване на съня в Лондон алкохолът нарушава нормалния цикъл на съня и при прекалено честа употреба може да причини безсъние.
Въпреки че намалява времето преди да се унесем в дрямка и осигурява дълбок сън, той ни лишава от най-полезния и удовлетворителен тип сън - фазата, в която сънуваме.
Често се препоръчва "глътка преди лягане" - такава е практиката дори и в някои старчески домове и болници - но д-р Иршаад Ебрахим и неговият екип не я препоръчват.
"Една-две чаши може да е добре за кратко, но ако продължите повече време с питието преди лягане, това може да доведе до сериозни проблеми," предупреждава той.
"Ако пиете, най-добре е да изчакате от час и половина до два часа преди да си легнете, така че действието на алкохола да е започне да преминава."
"С увеличаване на дозите алкохолът потиска дишането, обяснява Ебрахим. "Той може да накара хората, които по принцип не хъркат да започнат да хъркат, а при хората, които хъркат, да доведе до сънна апнея - временно прекъсване дишането по време на сън."
Д-р Ебрахим и колегите му анализират детайлно 20 от разгледаните от тях над 100 изследвания и установяват, че алкохолът променя съня по три начина:
- ускорява заспиването.
- прави съня по-дълбок
Първите две промени могат да обяснят защо някои хора, страдащи от безсъние, прибягват до алкохола, но третата - фрагментиране на съня през втората половина на нощта - не е така приятна.
- Алкохолът намалява продължителността REM-фазата, т.е. времето, което прекарваме в сънуване. Вследствие на това имаме чувството за по-неспокоен сън.
"В началото сънят е по-дълбок, но впоследстивие се нарушава. По-дълбокият сън също така вероятно предизвиква хъркане и нарушено дишане, затова човек не трябва да алкохолът да му осигури по-добър сън, предупреждава и Крис Иджиковски, директор на Центъра за изследване на съня в Единбург.