Учените изследват какви ли не методи за укрепване на здравето. И макар че някои звучат странно и дори парадоксално, ефективността им е доказана. Вижте следващите няколко примера.

9. Дрямката след чаша кафе прави чудеса

Учените са установили, че кратката дрямка след чаша кафе има благотворен ефект върху огранизма. След „кофеинова дрямка“ участниците в експеримента правят тест с автомобилен симулатор. В резултат на това те правят по-малко грешки, отколкото ако току-що са спали, пили кафе или са приемали плацебо без кофеин. Освен това се чувствали по-отпочинали.

За да постигнете такъв резултат, трябва да изпиете кафето бързо и веднага след това да си легнете. Не се тревожете, ако не можете да заспите. Дори само да се отпуснете и да изпаднете в полусън, това е достатъчно. След 15-20 минути трябва да станете, преди да навлезете във фаза на по-дълбок сън.

8. Нискокалоричната диета предизвиква по-голям апетит.

Повишеният фокус върху броенето на калории води до отрицателни резултати при опитите за загуба на тегло. Когато избираме нискокалорична лека закуска вместо пълноценно хранене, това само потиска чувството за глад за известно време. Но скоро огладняваме и консумираме още повече калории.

7. Използвайте обикновен, а не антибактериален сапун

Няма доказателства, че антибактериалният сапун е по-ефективен от обикновения. Редица проучвания обаче сочат, че съставката триклозан – широко използвана в производството на пасти за зъби, дезодоранти и течни антибактериални сапуни – е вредна за човешкия организъм.

Прекомерното количество може да увреди естествената бактерицидна бариера на тялото, да промени състава на бактериите в червата и да се отрази отрицателно върху развитието на плода в утробата.

6. Работете прави при всяка възможност

Изследванията на британски учени сред шофьорите и кондуктори в автобуси показват, че прекарването на целия ден зад волана е много по-вредно от разхождането напред-назад из автобуса. Липсата на движение има значителен отрицателен ефект върху сърдечно-съдовата система. Кръвта в тялото на обездвижения човек пренася хранителнителните вещества и кислорода с два пъти по-бавна скорост.

В рамките на работния ден човек трябва да използва всяка възможност да разтяга мускулите си. Например, да се разходи по време на обедната почивка или да прави леки упражнения. Напоследък идеята за „стоящо бюро“, на което се работи в изправено положение, става все по-популярна.

5. Яжте ябълките с кората

Повече плодове и зеленчуци не вредят на никого. Но може би си заслужава да обърнем повече внимание на ябълките. Те съдържат кверцетин, вещество, което има антиспазматични, противовъзпалителни и други полезни свойства. Освен това те защитават от увреждане мозъчните клетки.