Педиатрите са категорични: повечето болести се лекуват без антибиотик, а най-честата грешка на родителите е, че като се уплашат, посягат първо към него. И то най-често към антибиотик, който е останал от предишно боледуване на детето.

Над 90 процента от болестите, които връхлитат малките хлапета обаче са вирози. И ако въобще се наложи антибиотик, той не е за лечение, а за по-късен етап, ако има усложнения.

1. Вкъщи и на легло

По-разумно е родители да проявят търпение, да оставят болното дете вкъщи, за да почива, да пие повече течности и да го наблюдават - има ли апетит, жизнено ли е и как организмът му се справя с болестта.
Отоплението в помещението трябва да се намали с 2 градуса и стаята да се проветрява редовно.

Детето трябва да се разсъблече и да е с удобни и широки дрехи, които не прилепват по тялото и позволяват на кожата да диша.

Антибиотик не се пие за презастраховка. Това важи и за лекарствата, които понижават температурата. Защото те пречат на организма сам да се защити от инфекцията.

2. Температурата помага в борбата с вирусите

Сама по себе си тя създава неблагоприятна среда за размножение на вирусите. Организмът качва температурата, защото се бори с вируса.