Колкото щастие и удовлетворение ни носят отношенията с другите хора, толкова и са източник на мъка и разочарование. За да намери ключа към щастливото общуване, човек трябва да се научи да пренебрегва определени думи, нагласи и поведение. Има моменти и когато пренебрегването е въпрос на нашите психични устои и здраве, защото отношението ни към случващото се пречи да продължим напред и да достигнем до реалния си потенциал.

Осъзнаването, че понякога изпадаме в токсични отношения, превръщайки се в основна жертва, е първата стъпка към освобождаването от капана, в който сами попадаме.

Игнорирането е изкуство

Според легендата, веднъж един мъж се приближил до Буда и, без да каже нито дума, го заплюл в лицето. Учениците на Буда бяха разгневени и Ананда - един от най-отдадените последователи на духовния учител се обърнал към него: "Нека да го поставя на място, да му причиня това, което заслужава."

Буда спокойно избърсал лицето си и отговорил на Ананда: Не, аз ще говоря с него.“ Кръстосал уважително ръце пред себе си и казал на мъжа: Благодаря. С вашия жест ми позволихте да се уверя, че гневът ме е напуснал. Безкрайно съм ви благодарен. Жестът ви също ми показа, че Ананда и другите ученици все още са ядосани. Благодарим ви.

Скитникът не можел да повярва на чутото, развълнувал се и бил разкаян от това, което направил.

Тази история е добър пример за това какво означава да игнорираме. Това действие често има отрицателно значение и се чувстваме виновни, че игнорираме някого.

Игнорирането обаче означава да не оставяме думите, отношението и поведението на други хора да нарушават вътрешния ни баланс. Не е нужно да прибягвате до жестокост или агресия, а по-скоро да създадем защитен пашкул около себе си.

Това означава да игнорирате определени хора в определени моменти, но не е задължително да ги избягвате. Пренебрегването не е форма на отмъщение и не е начин за провокиране на комплекси у някого, а метод за защита на самия себе си.

3 ситуации, в които трябва да се научите да игнорирате

1. Разрушителна критика

Ако критиката не ви помага да станете по-добри, а само ви обезверява и унижава, трябва да я игнорирате. Не позволявайте на другите да ви съдят, ако не са се поставили на ваше място. Не позволявайте критиката им да ви навреди.

2. Отрицателни действия

Ако някой ви причинява лоши неща, не позволявайте на поведението му да промени психологическия ви баланс, защото тогава той ще е постигнал целта си.

Можете да обидите някого само, ако той ви позволява да го направите. Ако забележите неподходящо поведение, преразгледайте очакванията си към този човек и продължете напред.

3. Манипулация

Някои хора се опитват да ни контролират чрез емоционална манипулация. Когато усетите това навреме, опитайте да избегнете коментари, които могат да увеличат чувството ви за вина и отговорността за това, което не сте направили. Като се научите да игнорирате думите им, можете наистина свободно да направите всяка стъпка в живота си.

Създайте си щит

Свикнали сме да реагираме гневно на агресивно поведение или се разстройваме, когато ни критикуват. Подобна реакция е нормална и не всеки е в състояние да се държи като Буда.

Проблемът възниква, когато подобна реакция трае по-дълго от необходимото и ни причинява страдания.

За да се научим да игнорираме, имаме нужда от внимателна подготовка и дълбока промяна в отношението ни към света. Това може да звучи противоречиво, но пренебрегването не означава да се затвориш от другите, а напротив - човек  да е абсолютно отворен към света.

В психологията има мощна техника, наречена „радикално приемане“. Това означава цялостно приемане на всичко. На практика голяма част от това, което ни казват другите, ни причинява болка, защото не отговаря на нашите очаквания. И отказваме да приемем думите или поведението на другите. Подобен отказ поражда разочарование, негодувание, омраза и копнеж.

Когато обаче използвате „радикално приемане“, вие просто приемате случилото се, без да се опитвате да дадете оценка на събитията. Такова психологическо разстояние създава защитен щит около вас и развива способността да реагирате на ситуация, без да се разрушавате емоционално.

Източник, превод Марина Атанасова / Новите родители