Ако се загледате в ефирните облаци в небето над вас, вероятно бихте предположили, че те са толкова леки, колкото изглеждат. Оказва се, че това не е точно така. Ама никак, пише Science Alert.

Учени изчислиха, че средният купест облак - онзи вид, който най-вероятно виждате в небето при слънчеви дни - тежи невероятните 500 000 килограма.

Как точно се изчислява това?

Най-напред трябва да разберете, че облаците са съставени от голямо количество капки вода, което означава, че те имат някаква маса. След това пък трябва да изчислим колко плътен е даден облак.

Учените считат, че гъстотата на водата в един обикновен облак е около 1/2 грама вода на кубичен метър. Средният размер на един такъв облак е около един километър по дължина и има приблизителната форма на куб, така че е толкова висок, колкото и широк.

Следват няколко изчисления, а след тях идва и разбирането, че обемът е един милиард кубични метра. Умножете това по плътността и получавате около 500 000 килограма.

Защо тогава тези огромни и тежки облаци не падат директно върху главите ни?

Преди всичко, тяхната тежест не е концентрирана в една точка, а е разпръсната в голяма повърхност. Освен това водните капчици са толкова мънички, че гравитацията почти няма ефект върху тях. А поради кондензацията облаците всъщност се реят в небето. Тяхната плътност е по-малка от тази на сухия въздух и това ги държи високо в небето.