На 25-и октомври жителите на Европа, Северна Африка, Близкия Изток и Западна Азия имаха възможност да се насладят на частично слънчево затъмнение. По пътя си около Земята Луната успя да закрие значителна част от нашата звезда. Апаратът Proba-2 на Европейската космическа агенция също видя събитието. При това не веднъж, а цели два пъти (заради своята орбита).

Целта на Proba-2 е да изучава Слънцето в екстремната ултравиолетова светлина. По този начин апаратът успява да визуализира короната и нишките, които се простират от повърхността на нашата звезда, и да ни предостави ценна информация, която учените могат да използват, за да следят поведението на Слънцето и влиянието, което оказва върху космическото метеорологично време около Земята.

Първото наблюдение на затъмнението стартира около 10:30 ч универсално време, но, за съжаление, в момента, в който Луната започва да се приближава, инструментът SWAP се изключва. Това е стандартна процедура в случаите, в които космическият апарат преминава през земната атмосфера.

При второто наблюдение обаче Proba-2 успява да заснеме цялото движение на Луната през слънчевия диск.

Най-добър изглед към затмнението са имали жителите на град Радужний в Северна Русия - от тяхна гледна точка Луната е закрила цели 82 процента от слънчевия диск. За нас, европейците, максимумът бе едва около 40 процента.

Източник: IFLScience