Изследователи от Университета на Дърам обявиха, че са открили черна дупка, чиято маса е около 33 млрд. пъти по-голяма от слънчевата. Според британските астрономи това е един от най-големите обекти от този тип, наблюдавани някога.

Тя се намира "в горната граница на нивата, за които смятаме теоретично, че могат да достигат черните дупки, така че това е изключително вълнуващо откритие", каза ръководителят на изследването д-р Джеймс Найтингейл от Факултета по физика на университета на Дърам.

Свръхмасивните черни дупки са обектите с най-голяма маса във Вселената, с маса от 10 милиарда пъти до 40 милиарда пъти над масата на Слънцето. Според астрономите те могат да бъдат открити в центъра на всички големи галактики като Млечния път.

Тези черни дупки се срещат рядко, трудни са за засичане и произходът им е неясен. Някои учени смятат, че са оформени от сливането на масивни галактики преди милиарди години, когато Вселената все още е била млада.

За откритието си изследователите от университета на Дърам са използвали съседна галактика като гравитационна леща, превръщайки я в гигантско увеличително огледало. С негова помощ те са установили наличието на свръхмасивната черна дупка. Чрез компютърни симулации в университета и със снимки, заснети от телескопа Хъбъл, те са потвърдили размера й.

Резултатите са публикувани в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.