Опасността от астероида Бену: Какъв би бил ефектът от сблъсък със Земята през 2182 г.?
Учени предупреждават, че евентуален сблъсък на астероидa Бену със Земята през 2182 г. може да доведе до глобални катастрофални последици. Според публикация в Science Advances, цитирана от Ройтерс, вероятността за удар е 1 към 2700 през септември 2182 г.
Какво представлява астероидът Бену?
Бену е близкоземен астероид, който преминава в близост до нашата планета на всеки шест години, приближавайки се на около 299 000 км. Смята се, че той е „купчина отломки“ – хлабава амалгама от скални материали, останала от формирането на Слънчевата система преди 4,5 милиарда години.
Космическият апарат OSIRIS-REx на НАСА събра проби от астероида, които разкриха, че той съдържа химически градивни елементи на живота – възможно доказателство, че астероидите може да са допринесли за възникването на живота на Земята.
Какви ще са последствията при сблъсък?
Според компютърни симулации, ударът на астероид с диаметър около 500 метра, какъвто е Бену, ще причини:
- Мощна ударна вълна, земетресения и горски пожари
- Огромен кратер и изхвърляне на милиони тонове прах в атмосферата
- Глобални климатични промени, включително "ударна зима"
Учени изчисляват, че в атмосферата ще се „инжектират“ 100-400 милиона тона прах, което ще блокира слънчевата светлина за три до четири години.
"Слънчевото затъмнение, причинено от праха, ще доведе до рязко глобално захлаждане, намалена слънчева радиация и спад на валежите", казва Лан Дай от Националния университет в Пусан, водещ автор на изследването.
Дългосрочните ефекти върху климата
В най-лошия сценарий сблъсъкът с Бену ще доведе до:
- Понижение на глобалната температура с около 4°C
- Намаление на валежите с 15%
- Спад на фотосинтезата с 20-30%
- Изтъняване на озоновия слой с 32%, което ще увеличи риска от UV лъчение
Големи количества аерозоли и газове ще достигнат стратосферата, причинявайки дългогодишни климатични и екосистемни промени, които могат да застрашат селското стопанство и глобалната продоволствена сигурност.
Може ли Земята да се защити?
Въпреки че вероятността за сблъсък е само 0,037%, учените подчертават сериозността на потенциалните последици. През 2022 г. НАСА успешно тества мисията DART, която промени траекторията на астероид, доказвайки, че човечеството може да използва планетарна защита срещу бъдещи заплахи.
В исторически план Земята вече е била свидетел на подобни катаклизми – преди 66 милиона години астероид с диаметър 10-15 км удря крайбрежието на Мексико, унищожавайки 75% от всички видове и слагайки край на ерата на динозаврите.
Въпросът е: Ще успеем ли този път да предотвратим подобна катастрофа?