Преди няма и две седмици светът видя първите снимки, направени от телескопа „Джеймс Уеб“. И те са меко казано зашеметяващи.

Само няколко са изображенията, представени официално от NASA. Това обаче не пречи на любителите на астрономията да преравят наличните и все още необработени данни в желанието си да открият нещо интересно.

Един от тези хора е Джуди Шмид, която от години наред обработва сурови космически данни и ги превръща в спиращи дъха изображения. Благодарение на усърдната ѝ работа сега можем да се насладим на снимките на две впечатляващи спирални галактики.

Едната е NGC 628 – т.нар. Галактика фантом, а другата – NGC 7696. И двете се намират относително близо до Млечния път и са обект на наблюдения (част от изследването PHANGS), които продължават и в момента. Целта на учените е да разберат по-добре връзките между младите звезди и облаците от молекулярен газ, в който те се раждат.

„Джеймс Уеб“ също допринася към PHANGS и снимките, които прави, доказват, че чакането наистина си заслужаваше.

NGC 628 е една от по-впечатляващите галактики на нашия небосвод. Тя е нормална (от вида “grand design” на английски) – т.е. разполага издадени, добре оформени и относително незакрити ръкави. Освен това се намира на едва 32 млн. години – т.е. достатъчно близо, за да можем да я изучим в детайли.

Снимка на NGC 628, направена от телескопа "Хъбъл", 2007 г. Източник: NASA/ESA/Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

Предишни наблюдения показват, че ръкавите на галактиката са богати на звездообразуващ газ, изпълнен с млади и новообразуващи се звезди. Също така от началото на новото хилядолетие досега астрономите наблюдават и най-малко три свръхнови в NGC 628.

NGC 7496 се намира на едва 24 млн. светлинни години и е от вида пресечена – т.е. ядрото ѝ е пресечено от малък ярък плосък диск, от чийто краища започват ръкавите. Астрономите смятат, че това е вследствие от неравномерната плътност – по-плътния регион привлича към себе си звездите и създава тези изключително красиви ивици.

Ивиците представляват региони, в които постоянно се образуват нови звезди. Красива спирална галактика като NGC 7496, която се вижда ясно от Земята, е особено подходяща за изучаването на механизмите, които водят до раждането на нови звезди.

Вероятно ви прави впечатление, че снимките на „Джеймс Уеб“ са изключително различни от тези на „Хъбъл“. И това е хубаво. Двата телескопа функционират в различни светлинни режими. „Хъбъл“ е предимно оптичен и ултравиолетов инструмент, докато „Джейс Уеб“ вижда космоса през своите „инфрачервени“ очи – т.е. може да улови светлина, засенчена от прах и газ в оптичните дължини на вълната. Това означава, че наблюденията на двата телескопа се допълват взаимно. „Хъбъл“ заснема газа, докато „Джеймс Уеб“ вижда новородените звезди в него.

„Ще можем да видим ясно звездните купове в сърцето на тези плътни молекулярни облаци, за които доскоро имахме само непреки доказателства“, казва астрономът Дейвид Тилкър. „„Джеймс Уеб“ ни позволява да надникнем в тези „звездни фабрики“, да видим новообразуваните звездни купове и да измерим техните свойства още преди да са еволюирали.“

Галактиката NGC 7496, погледната през "очите" на "Джеймс Уеб". Източник: Judy Schmidt/Flickr, CC BY 2.0

Ако сравните снимките, ще видите, че „Джеймс Уеб“ също улавя сияещия газ, но показва много повече детайли. В изображенията на „Хъбъл“ галактическите ядра представляват ярки и не особено детайлни петна. „Джеймс Уеб“ надниква през праха и газа и показва ясно какво се случва в пространството около свръхмасивните черни дупки, около които съществуват самите галактики.

Можете да откриете снимките на страницата на Шмид във Flickr и да си ги свалите в още по-голяма резолюция.

Източник: Science Alert