На 5-и юли „Джуно“ извърши своя 43-ти близък полет край Юпитер. В резултат на това сондата на NASA събра изключително много нови научни данни и направи редица великолепни снимки на газовия гигант. Може би най-впечатляваща е тази на северния полюс на планетата и бушуващите из него циклони.

Фотографията, която виждате, е обработена от Брайън Суифт – гражданин, подпомагащ научната дейност. Цветовете в нея са подобрени, за да можем да се насладим максимално на наподобяващите ураган спираловидни форми. Мощните бури, които предизвикват вихрушките, могат да достигнат до 50 км височина и да се разпростират на стотици километри.

Снимката е направена, когато „Джуно“ се е намирал на около 25 000 км над облаците на Юпитер (на географска ширина около 84 градуса северно). Сложната атмосфера на Юпитер крие множество тайни и ако искаме да ги разплетем, трябва да научим повече за начина, по който тези бури се образуват и държат.

Северният полюс на Юпитер, заснет от "Джуно". Източник: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS Image processing by Brian Swift © CC BY

Брайън Суифт не е единственият гражданин, който подпомага научната дейност в това отношение. Да вземем за пример гражданската научна платформа Zooinverse. Тя също допринася значително за изучаването на този забележителен метеорологичен феномен. В момента в Jovian Vortex Hunter пък участват над 2400 доброволци, които помагат за категоризирането на тези вихрушки – при това само с лаптоп или мобилен телефон. До момента са извършени почти 377 000 класификации. Можете да разгледате необработените данни от „Джуно“ тук.

Мисията „Джуно“, която стартира през 2016 г., бе удължена до септември 2015 г. В края на септември 2022 г. сондата ще прелети край Европа – един от спътниците на Юпитер. При това съвсем близо – на едва 355 км от леденото космическо тяло. Т.е. съвсем скоро можем да очакваме още невероятни фотографии.

Източник: IFLScience