За първи път бе наблюдавана бушуваща прашна буря на планета извън Слънчевата система.

Природното явление е засечено на екзопланетата VHS 1256b, която се намира на около 40 светлинни години от Земята.

За да бъде направено откритието, бяха необходими забележителните възможности на новия космически телескоп “Джеймс Уеб“.

Праховите частици са силикати - малки зрънца, състоящи се от силиций и кислород, които са в основата на повечето скални минерали.

Но бурята, открита от „Джеймс Уеб“, не е съвсем същото явление, което би се получило в сух, пустинен район на нашата планета. Това е по-скоро скална мъгла.

"Представете си песъчинки, но много по-фини. Говорим за силикатни зрънца с размерите на частици дим", обяснява професор Бет Билър от Единбургския университет и Кралската обсерватория в Единбург, Великобритания.

"Точно такива биха били облаците на VHS 1256b, но много по-горещи. Тази планета е горещ, млад обект. Температурата на върха на облака може би е подобна на температурата на пламъка на свещ", каза тя пред BBC News.

VHS 1256b е идентифицирана за първи път през 2015 г. от разработения във Великобритания телескоп „Виста“ в Чили. Това е така нареченият „супер Юпитер“ - планета, подобна на газовия гигант в нашата собствена Слънчева система, но много по-голяма, може би с 12 до 18 пъти по-голяма маса. Тя обикаля около няколко звезди на голямо разстояние - около четири пъти по-голямо от разстоянието, на което се намира Плутон от нашето Слънце. По-ранни наблюдения на VHS 1256b показаха, че тя е червена на вид, което подсказва, че в атмосферата ѝ може да има прах. Изследването на „Джеймс Уеб“ го потвърждава.

„Това е очарователно, защото илюстрира колко различни могат да бъдат облаците на друга планета от познатите ни на Земята облаци от водни пари“, каза професор Билър и добави: „Виждаме въглероден оксид (СО) и метан в атмосферата, което е показателно, че тя е гореща и турбулентна, като материалът се изтегля от дълбочина. Вероятно има множество слоеве от силикатни зърна. Тези, които виждаме, са някои от много, много фините зърна, които са по-високо в атмосферата, но може да има и по-големи зърна по-дълбоко в обвивката на планетата“.

Телескопите и преди са откривали силикати в т. нар. кафяви джуджета. По същество те са огромни звездоподобни обекти, които не са успели да се „запалят“ правилно. Но това е първият случай за обект с размерите на планета. Учените се надяват, че в бъдеще дори ще могат да разберат дали на някои екзопланети има условия, подходящи за живот.

Наблюденията са публикувани в Astrophysical Journal Letters.