Учени от Института „Кенеди Кригер“ и Университета „Нотингам Трент“ са разработили нов диагностичен инструмент – едноминутна видеоигра, която може ефективно да разграничи деца с аутизъм от тези с дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) или невротипични връстници.

Инструментът, наречен „Компютъризирана оценка на двигателната имитация“ (CAMI), използва технология за проследяване на движението, за да анализира уменията за двигателно подражание. Според изследване, публикувано в The British Journal of Psychiatry, CAMI може да идентифицира аутизъм с 80% точност и да го разграничи от СДВХ със 70% точност.

Методология на изследването

В проучването участват 183 деца на възраст между 7 и 13 години, които са помолени да имитират танцови движения на видеоаватар в продължение на една минута. Резултатите им са анализирани чрез CAMI, който успешно е разграничил децата с аутизъм от невротипичните.

Според учените диагностицирането на аутизъм може да бъде сложно, особено когато симптомите се припокриват с други състояния като СДВХ. Д-р Стюарт Мостофски, детски невролог и директор на Центъра за изследване на невроразвитието и образите в Института „Кенеди Кригер“, посочва, че грешната диагноза може да повлияе негативно на подкрепата и ресурсите, предоставяни на детето.

По-бърза и достъпна диагностика

Традиционно диагностицирането на аутизъм отнема много време, изисква високо квалифицирани специалисти и може да струва на семействата между 1500 и 3000 долара годишно, посочва Националната медицинска библиотека на САЩ. CAMI предлага значително по-бърза, по-достъпна и удобна алтернатива.

Д-р Бахар Тунчгенч, старши автор на изследването и експерт по социално развитие в Университета „Нотингам Трент“, подчертава значението на двигателното подражание в социалното и комуникативното развитие на децата. Тя отбелязва, че CAMI улавя тези двигателни особености, които се различават от симптомите на СДВХ, и предлага нов подход за идентифициране на аутизма.

Перспективи за бъдещето

С допълнително развитие CAMI може да бъде адаптирана за по-малки деца и такива с по-тежки затруднения в развитието, което би разширило нейното приложение. Изследователите се надяват, че успехът на CAMI ще вдъхнови създаването на нови, по-прости и ефективни диагностични инструменти за различни невроразвитийни състояния.

„Този инструмент има потенциала да промени диагностиката на аутизма в световен мащаб,“ казва д-р Мостофски. „Колкото по-точно идентифицираме аутизма, толкова по-добре можем да насочим децата към подходящи интервенции, които да подобрят качеството им на живот. Нашата цел е CAMI да се използва широко в клиничната практика като бърза, достъпна и лесна за прилагане алтернатива.“

Източник: Medical Xpress