Загубата на арктическите летни ледове в следващите 30 години е „неизбежна“, съобщи Ройтерс, цитирайки научен доклад, публикуван в понеделник.

Климатичните промени водят до бързо топене на замръзналите региони по света. Летният арктически лед със сигурност ще изчезне до 2050 г.  Дъждовете, паднали в Източна Антарктида през март, са били необичайно топли. През лятото Алпите са загубили 5% от леденото си покритие. През септември Гренландия регистрира нов рекорд за топене по това време на годината. Това се казва в доклад на Международната криосферна климатична инициатива.

След осемте най-топли години в историята на планетата има доказателство, че ледът се топи с нарастващи темпове, при това много по-бързо от очакванията на учените.

Авторите на най-новия доклад подчертаха „терминалната“ диагноза на леда, който се образува и плава по повърхността на водата в Северния ледовит океан всяко лято. „Няма начин да запазим затоплянето до 1,5 градуса по Целзий и няма начин да избегнем лято без лед“, каза Роби Малет, съавтор на изследването и изследовател на морския лед от Лондонския университетски колеж.

Представянето на документа съвпада с началото на климатичната конференция на ООН КОП27, която се провежда до 18 ноември в египетския курорт Шарм ел Шейх.

В понеделник екоактивисти и млади хора от региона планираха медийно събитие по повод изчезването на морския лед.

Според Малет разговорите в Египет няма да направят много за запазване на морския лед. „Започваме да наблюдаваме нещо, което не може да бъде спасено“, каза той.

През миналата година Междуправителствената експертна група за климатичните промени на ООН каза, че летният морски лед ще бъде изгубен, дори ако затоплянето стигне 1,6 градуса по Целзий над средното прединдустриално ниво, пише БТА. Ако летният морски лед бъде изгубен, то  многогодишният морски лед също ще изчезне. Една част от околната среда на Земята ще бъде изгубена, казва Малет. Това ще има голямо въздействие върху региона. Ще се появи нарастваща ерозия, тъй като промяната в климата подхранва силни ветрове и високи вълни.

Според учените през това десетилетие светът трябва да намали въглеродните емисии наполовина спрямо нивата от 2005 г. с тенденция към нула до 2050 г. Това би предотвратило рязка промяна на климата с екстремни проявления. Дори при тези условия обаче регионите, покрити с лед, ще започнат да се стабилизират между 2040 г. и 2080 г. Топенето на ледниците ще продължи повече от едно столетие, преди да се забави до 2200 г., предупреждават учените.