Специалистите от години знаят, че хората, които използват иригатори за нос, могат да се заразят с бактерия, която прониква в мозъка, ако не си служат с подходяща вода. Сега учени свързаха втора смъртоносна бактерия с назалните промивки, съобщи Асошиейтед прес.

Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията обявиха, че за първи път зараза с Acanthamoeba е свързана с иригатори и други устройства за назални промивки. Те отново предупредиха, че назалните промивки с чешмяна вода могат да имат потенциално смъртоносни последици, макар и много редки. 

"Публикувахме това проучване, защото искаме хората да са наясно с този риск", казва д-р Джулия Хастън от Центровете за контрол и профилактика на заболяванията, пише БТА. Нети иригаторите са едно от по-известните средства за промиване на носа. Те приличат на малки чайници с дълги чучури и обикновено са изработени от керамика или пластмаса. Потребителите ги пълнят с физиологичен разтвор, след което изливат течността в едната ноздра. Тя излиза от другата, като отмива алергени и други замърсители. 

Съществуват и други методи за изплакване на носните проходи, включително специално оформени чаши и пластмасови флакони, които се стискат. 

Чешмяната вода в САЩ се обработва, за да отговаря на стандартите за безопасна питейна вода, но в нея все още могат да бъдат открити ниски нива на микроскопични организми. Обикновено това не е проблем, когато хората пият или готвят с тази вода, но може да представлява по-голяма опасност, когато чешмяната вода се използва за други цели - например в овлажнители или за промиване на носа.

Здравните власти препоръчват за промивки да се използва преварена, стерилна или дестилирана вода.  

Преди повече от 10 години смъртни случаи заради проникваща в мозъка амеба Naegleria fowleri в САЩ бяха свързани с назални промивки. В по-ново време здравните власти започнаха да отбелязват назалните промивки като обща тема при болести, предизвикани от друг микроскопичен паразит Acanthamoeba.

За новото изследване е използвана информация за 10 пациенти, разболели се от 1994 г. до 2022 г., трима от които са починали. Специалистите отбелязват, че не могат да бъдат сигурни как са се заразили те, но всички са имали отслабена имунна система и са си правели назални промивки.