Тасманийският дявол е най-големият месояден торбест бозайник (затова е известен още като Торбест дявол). Той е рядък изчезващ вид, който може да се открие само на австралийския остров Тасмания, откъдето идва и името му Има черна козина и уши, които в напрегнато състояние стават червени. В такива моменти излъчва неприятна и остра миризма, а също и надава силен крясък.

Любопитен факт е, че малките се раждат с големината на оризово зрънце. Но как е възможно това?

Майките раждат едновременно по 20 до 30 малки дяволчета! Това е възможно именно заради микроскопичния им размер. Миниатюрният им размер се дължи на факта, че Тасманийският дявол е торбест бозайник – това означава, че няма плацента, а малките се раждат с размерите на зародиш. След като се родят, получават храна и живеят сгушени в нещо подобно на торба към тялото на майка си. Торбата (джобът) на женското кенгуру изпълнява подобна функция.

Торбестите бозайници складират мазнините в… опашките си. Полезно умение, когато можеш да изядеш до 40% от собственото си тегло в рамките на един ден!

Въпреки неголемия си размер всъщност Тасманийският дявол е диво и доста агресивно животно с много силни челюсти. В съотношение с големината на тялото си може да се похвали с най-силната захапка сред всички бозайници. В състояние са да прегризат кости и дори метални клетки. Могат да изядат дори малко кенгуру, но обикновено се хранят с останки, а не ловуват сами.

Тасманийският дявол е голям около 80 см и тежи до 12 кг, което го превръща в най-големия торбест хищник в света.