Ако колега открадне ваша идея, не го обвинявайте заради неговата амбиция. Вместо това кражбата може да се дължи на една от мозъчните му гънки, пишат авторите в „Дейли Мейл”.

Учени от университета на Кеймбридж откриха, че конкретна част от мозъка има ключова роля в различаването на пълното съответствие с реалността и интерпретирането на нещата такива, каквито наистина не са се случили. Има хора, при които една определена гънка в мозъчната кора не е дотолкова развита, колкото при останалите. По-вероятно е те да твърдят, че идеята на някой друг е тяхна собствена. Тези хора могат да откраднат концепцията за книга, песен или просто могат да повярват, че фантастичните събития, които са им били разказани в бирария, са се случили на самите тях.

Тъй като съзнателно не могат да разберат, че нещо не е наред с паметта им, много форми на плагиатството при тях са напълно неумишлени.

Въпросната гънка, виновна за това поведение, при повечето хора е дълбока, но при естествените плагиати е едва забележима. Тя се намира в предната част на скалпа, точно зад челото.

Това открива изследователят Джон Саймънс. След като разглежда хиляди сканирани снимки на мозъка на пациенти, той избира 53 екстремни случая на мъже и жени, чиято гънка е явно дълбока или плитка. Всички от заснетите хора са били в отлично здраве или са твърдели, че се чувстват перфектно добре. След това провежда с тях експеримент.

На доброволците са представяни известни имена по двойки. Например Лаурел и Харди. След това участниците са били помолени да довъшат съчетанието. Например „Лаурел и …?” По-късно е направен тест на паметта им, в който са опитали да си спомнят дали са виждали и дали са си представяли втората дума от двойката.

Резултатите от експеримента, публикувани в Британското списание за неврология, са показали следното: Тези, чиято гънка е била недоразвита, са се представили значително по-зле. Те имат сериозни затруднения в това да си спомнят кое се е случило наистина. При тях се замъглява разделителната линия между реалните събития и тези, които са си представили или за които им е било казано.

Същата област на мозъка може да има връзка с шизофренията, в която пациентът мисли въображаемите гласове за истински.