Епилепсията засяга приблизително 1 на 26 души, като най-разпространената форма, известна като епилепсия на темпоралния лоб (ЕТЛ), често не може да бъде лекувана адекватно с антиепилептични лекарства. Пациентите с тази форма на епилепсия може да се нуждаят от неврохирургия, която да облекчи пристъпите. Произходът и развитието на заболяването не са добре проучени и не е ясно дали генетични мутации могат да допринесат за ЕТЛ.

Ново проучване на изследователи от многопрофилната болница „Бригам“, в сътрудничество с колеги от детската болница в Бостън, хвърля нова светлина върху ролята на соматичните мутации в ЕТЛ - промени в ДНК, които се появяват след зачеването - и предполага възможността за използване на съществуващите терапии за лечение на рак за лечение на епилепсия на темпоралния лоб, която е резистентна към антиепилептични лекарства. Резултатите от изследването са публикувани в JAMA Neurology.

"Соматичните мутации вероятно са недооценена и значителна причина за неврологичните заболявания, особено за епилепсията", казва съавторът на първата статия д-р Сатар Кьошкху от Катедрата по неврология в болница BWH (Brigham and Women's Hospital) ,основател на здравната система в многопрофилната болница „Бригам“.

"Като епилептолог, който в клиничната си практика се занимава специално с генетиката на епилепсията, основното ми предположение е, че всички епилепсии се дължат на генетични причини до доказване на противното. Откриваме все повече нови генетични пътища при епилепсията, което е важно, защото целта ни е да предложим по-специфични, целенасочени лечения за отделните пациенти и да дадем насоки за това кой би имал полза от едно лечение в сравнение с друго."

"Резултатите ни дават първата солидна представа за тази най-разпространена форма на епилепсия при възрастните", казва един от старшите автори Кристофър Уолш, доктор на медицинските науки, от Детската болница в Бостън. "Те показват, че епилепсиите, които обикновено не се унаследяват, все пак могат да бъдат генетични по своя механизъм. А специфичният генетичен път, който идентифицирахме, RAS/MAPK, открива изцяло нови терапевтични възможности, тъй като противораковите лекарства, насочени към него, могат да имат неочаквано приложение при епилепсията."

Източник: JAMA Neurology (2023). DOI: 10.1001/jamaneurol.2023.0473

За да открият соматичните мутации, Кьошкху и колегите му анализират ДНК от проби мозъчна тъкан, събрани от 105 пациенти с епилепсия и 30 контроли между 1988 и 2019 г. Екипът секвенира части от генома, кодиращи протеини (секвениране на цял екзом), и разглежда специфични места в генома (секвениране на генни панели), като всеки геномен регион е секвениран средно повече от 500 пъти.

Екипът открива 11 соматични мутации, които са обогатени в хипокампуса - областта на мозъка, където обикновено възникват припадъците - от 11 пациенти с резистентен на лечение ЕТЛ. Всички 11 мутации, с изключение на една, са свързани със специфичен генетичен път, известен като път RAS/MAPK.

Това откритие е особено важно, тъй като са разработени няколко противоракови лекарства, насочени към RAS/MAPK. Ако резултатите от проучването се потвърдят и валидират, такива лекарства биха могли да бъдат тествани за лечение на ЕТЛ. Освен че предлагат потенциален път за лечение, резултатите могат да се използват и за подпомагане на решенията за лечение на пациенти, които притежават (или не) тези соматични мутации.

Авторите отбелязват, че тяхното проучване включва проби само от пациенти, чието заболяване е било достатъчно тежко, за да се наложи операция, и може да не важат за пациенти с по-леко заболяване. Освен това пробите от тези пациенти може да имат повече белези и клетъчна смърт от пристъпите. Това би могло да означава, че откритите от тях соматични мутации може да са много по-разпространени, отколкото процентите, установени в това проучване.

Изследователите планират да тестват по-голям брой проби от хипокампуса и да използват клетъчни модели за тестване на вече съществуващи лекарства.

"Нашите открития сочат потенциал за разработване на първото модифициращо заболяването лечение при ЕТЛ", казва Кьошкху.

Източник: Medical Xpress