Често ни подсещат да пием повече вода, да хидратираме тялото си. При новородените обаче нещата стоят по малко по-различен начин. Техните тела не са достатъчно развити, че да могат да консумират дори и няколко милилитра вода. В някои крайни случаи това би могло да доведе до фатален изход.

Средностатистическият здрав възрастен човек е съставен от около 55-60 процента вода. Бебето, от друга страна, от около 75 процента вода. Това е основната разлика, поради която новородените не трябва да пият вода през първите 6 месеца от живота си, предупреждават лекари от детския център "Джонс Хопкинс" в Балтимор.

Бъбреците на всеки човек си имат определен предел. Прескочим ли го, водата, ще нахлуе в кръвоносния поток и ще разреди натрия в кръвта. Когато серумната концентрация на натрий падне между 130 и 135 mmol/L, това потенциално би могло да доведе до хипонатриемия. Най-честите симптоми са гадене, съпроводено от повръщане, главоболие, сънливост, умора, загуба на апетит, раздразнителност. Налице са още мускулна слабост, спазми, безпокойство и объркване.

Хипонатриемията се среща често при бегачите, които пият твърде много вода за кратки периоди от време по време на състезание. Ако човек прекали с водата, прекомерните количества рано или късно ще достигнат клетките в мозъка. Тогава тялото ви е застрашено от водна интоксикация. Клетките в мозъка се подуват, което увеличава налягането в черепа. Това може да доведе до пристъпи, увреждане на сивото вещество и в някои крайно случаи – до смърт.

Спокойно, смъртта от водна интоксикация се среща изключително рядко при възрастните. За да се стигне до подобно нещо, човек трябва да пие по 10-20 литра вода на всеки няколко часа.

Как стоят нещата при новородените? Техните бъбреци са два пъти по-малки от тези на възрастните. Съответно – не могат да пият вода в големи количества и дори няколко милилитра могат да предизвикат проблеми.

Нещо повече – бъбреците им все още не са се развили достатъчно, че да могат да филтрират водата както трябва. Съответно водата, която влезе в тялото им, се озовава в кръвоносната система, където разрежда кръвта.

Не само приемът на H2O е проблем. Някои възрастни често допускат грешката да разреждат бебешките формули твърде много. Водната интоксикация може да се причини и ако бебето погълне малко вода по време на къпане или в басейна.

Ако вашето дете прояви каквито и да било признаци на водна интоксикация, незабавно потърсете лекарска помощ.

Източник: Business Insider