Всички са чували за злокачествения рак на кожата - меланом, но вероятно не знаят достатъчно, за да са в безопасност и да се предпазят. Защото това е една измамна болест. А е сред най-често срещаните при младежите.

Според Американската асоциация по дерматология меланомът е най-честият рак при 25-29-годишните и вторият по честота при тези  на 15-29 г. Тъжната статистика, по общо експертно мнение, се дължи на солариумите. Затова те са забранени в САЩ, Австралия и повечето Европейски страни за младежи до 18 години.

Няколко неща трябва да знаете, твърди дерматологът д-р Мариела Хитова, от клиника „Евродерма“ в София .

Снимка: личен архив

1. Меланомът поразява хора от всички типове кожа

Истина е, че хората с повече пигмент имат по-малък риск за кожен рак поради по-високата протекция от слънцето, но това не означава те да не използват фотопротектори.

Базалният и сквамозният кожен рак са най-често свързвани със слънчевата експозиция. Те се срещат по-рядко при хора с по-тъмен цвят. При тях те са локализирани предимно по длани и ходила.

2. Той може да не се развие върху съществуваща бенка

Идеята, че лошите бенки стават меланом и не трябва да се пипат, е абсолютно погрешна.

Отстранявайки подозрителна бенка, вие се предпазвате от израждането ѝ в меланом.

3. Той може да се появи у хора с много малко или липсващи бенки

Да, промяната в белези като цвят, форма, големина при съществуващи бенки ни кара да мислим за меланом и то при повече на брой рискът е по-голям, но меланом се появява на и на други места.