Вкаменелости на бебешки челюсти на 2 милиона години разкриват по-сложен и разклонен произход на човешкия род от това, което сме предполагали досега.

Вкаменели фрагменти от челюсти на бебета, на възраст около два милиона години, открити в Африка, предоставят нови доказателства за еволюцията на човешкия род. Изследването, проведено от френско-италиански екип учени, хвърля светлина върху сложността и многообразието сред ранните хоминини в периода на зараждането на рода Homo, съобщава АФП.

Проучването е дело на Жозе Брага от Университета в Тулуза към Националния център за научни изследвания (CNRS) и Якопо Моги-Чеки от Университета във Флоренция. То е публикувано в престижното научно списание Nature Communications.

Две челюсти – два различни еволюционни пътя

Откритите фосили включват две долни и една горна челюст на деца, намерени в Етиопия и Южна Африка през последните години. Според Жозе Брага, те ясно показват, че още в тази ранна възраст – около 2,2 милиона години – може да се разграничат два отделни вида хоминини, следващи различни еволюционни направления.

Челюстната кост, открита в долината Омо в Етиопия и принадлежаща на Homo habilis, се различава значително от тази на съвременните деца. За разлика от нея, челюстта от археологическия обект Кромдраай в Южна Африка, приписвана на Homo erectus, е много по-близка до съвременната човешка морфология, обясни Брага по време на пресконференция в Тулуза.

Различия, независими от средата на живот

Тъй като вкаменелостите принадлежат на много млади индивиди, е малко вероятно отчетливите морфологични различия да се дължат на външни фактори като начин на живот или диета – фактори, които обикновено оказват влияние върху скелетните структури при възрастни индивиди.

„Сравнението между челюстите ни позволява да заключим, че още преди два милиона години на африканския континент са съществували поне два ясно разграничими вида хоминини“, заяви Брага. Той подчерта, че Homo erectus е бил "по-близък до нас" в еволюционно отношение в сравнение с Homo habilis.

Преосмисляне на произхода на човека

Според заключенията на учените новите данни променят досегашната представа за възникването на рода Homo. Те сочат, че първите представители на човешката линия са се отделили от останалите човекоподобни маймуни по начин, който предполага, че произходът на човечеството е едновременно по-древен, по-разнообразен и по-разклонен, отколкото се смяташе досега.

Официалното съобщение на CNRS подчертава, че това откритие не само допълва палеоантропологичната картина на човешката еволюция, но и разкрива сложността на еволюционните процеси в периода, когато се заражда нашият род.