Важни симптоми на дехидратацията
Дехидратация означава буквално липса на вода в организма. Това може да се дължи на нисък прием на течности или на загубата им – чрез изпотяване или кървене например. Симптомите и тежестта на състоянието варират значително при възрастни и деца. Разпознаването на ранните признаци на дехидратация е от съществено значение, за да се избегнат по-сериозни усложнения.
Какво представлява дехидратацията
Това е патологично състояние, причинено от воден дисбаланс в организма със или без други съпътстващи заболявания, обясняват от Клиника Майо. Всъщност тялото ни съдържа между 50% и 80% вода. Диарията, например, е най-честата причина за дехидратация. Но състоянието може да бъде резултат и от:
намален прием на вода и напитки;
повишена бъбречна, стомашно-чревна или хеморагична екскреция на течност;
промяна във водния баланс и поява на други видове течности: асцит, изливи и капилярни екстравазации, характерни за изгаряния и сепсис.
Намаляването на общата телесна вода води до намаляване и на обема както на вътреклетъчните, така и на извънклетъчните течности. Клиничните прояви на дехидратация са най-тясно свързани с изчерпването на обема на вътресъдовата течност и опитите за физиологична компенсация, които възникват.
С напредването на дехидратацията в тежки случаи настъпва хиповолемичен шок (значително спадане на кръвното налягане), което води до органна недостатъчност и в тежки случаи до смърт.
Симптоми на дехидратация
Има няколко общи признака, за които трябва да внимавате. Много точно са класифицирани от NHS inform.
При възрастните:
чувство на жажда;
суха уста;
уриниране и потене по-малко от обикновено;
тъмно оцветена урина;
суха кожа;
чувство на умора;
замаяност.
При кърмачета и малки деца:
сухота в устата и езика;
плач без сълзи;
без мокра пелена за 3 часа или повече;
висока температура;
сънливо поведение;
раздразнителност;
хлътнали очи.
Кога трябва да се обадите на лекар
Ако симптомите включват следните състояния, задължително се консултирайте с лекар, предупреждават от Health direct. Такива симптоми са:
объркване;
припадък;
лошо уриниране;
учестен пулс;
бързо дишане;
шок.
Кога се налага незабавна медицинска помощ
Симптомите, които известяват за това са:
тежка диария (особено при възрастни хора или деца);
наличие на фекален материал с кръв;
епизоди на диария, които продължават повече от 3 дни;
дезориентация;
постоянно усещане за повръщане.
Интензивната дехидратация може също така да увеличи образуването на кръвни съсиреци, които са рискови за инфаркти и инсулти. Поради това хората, подложени на коагулационни явления (фибрилация, аритмии, венозна недостатъчност), трябва да се уверят, че през горещите дни имат постоянен и достатъчен прием на вода или други течности. По същия начин страдащите от бъбречно заболяване или камъни в жлъчката, трябва активно да пият вода, като същевременно избягват газираните напитки.
Причини за дехидратация и свързаните с нея заболявания
Водата играе ключова роля в поддържането на множество физиологични функции в тялото ни. Човешкото тяло се състои от вода в променлив процент между 55% и 65%. Две трети от това количество е вътреклетъчно и една трета е извънклетъчно (съответно вътре и извън клетката). Една пета от извънклетъчната вода е интраваскуларна (т.е. намира се във вените и артериите).
Тялото има система, която работи по сложен начин, за да поддържа тези обеми постоянни (хомеостаза). Първичният контрол на водната хомеостаза се осъществява чрез така наречените осморецептори, присъстващи в мозъка. Когато хипоталамусът открие по-ниски концентрации на вода в кръвта, ще накара задната част на хипофизата да освободи антидиуретичен хормон (ADH), който стимулира бъбреците да реабсорбират повече вода.
Продължава на страницата на Новите родители