В разгара на световната паника, породена от коронавируса в Китай, статистически данни от Световната здравна организация ни показват, че далеч по-сериозни поводи за притеснения би трябвало да имаме при емидемии от най-обикновен грип. Годишно по време на грипни епидемии умират между 300 000 и 650 000 души, което се равнява на между 800 и 1 200 души на ден. 

Броят на заразените и смъртните случаи растат всяка година с хиляди - нещо, на което като че ли сме свикнали да не обръщаме много внимание.

Какво знаем за коронавируса досега?

При 15% от хоспитализираните заразени с вируса е настъпила смърт, изчислено на база първите приети пациенти по болниците в Китай. По данни на Световната здравна организация, която не се ангажира с никаква точност поради това, че е твърде рано да се правят заключения, смъртността при китайския коронавирус е около 2%. 

И ако направим проста сметка точно около 2% от общия брой заразени вече са починали. Въпрос на време е да разберем дали този процент ще се покачи или пък ще се понижи. Редица експерти и организации прогнозират смъртност между 2 и 4%.

Учени и лекари от целия свят предупреждават, че мутация на вируса може да доведе до сериозен скок на процента на смъртност от заболяването.

Освен това е ясно, че 1 заразен с коронавируса средно заразява още 3-4 души с него.

Интересен пробив при лечението на коронавируса бе направен в тайландска болница, където 70-годишна китайска пациентка бе излекувана с коктейл от лекарства за грип и ХИВ. Това за момента остава единичен случай и не е ясно какъв е механизмът, по който комбинацията от лекарства действа и дали случаят не е изолиран.

Обикновен сезонен грип

Въпреки че обикновеният грип взима много повече жертви всяка година, трябва да се има предвид, че процентът на смъртност при него е много по-нисък (около 0.1%), отколкото при коронавируса в Китай. Освен това трябва да се знае, че причина за настъпване на смърт при обикновения грип, са усложнения, причинени от слабости в организма.

Но докато се паникьосваме от смъртните случаи на коронавируса, десетки хиляди хора умират от усложнения от вирусен грип, който остава по-голям проблем в световен мащаб от новосъздалата се епидемия. Поне все още.

Грипът и настинката са заболявания, които също като коронавируса се причиняват от вирусни инфекции, а не бактериални, и не подлежат на лечение с антибиотици. Възпаленията на гърлото, сливиците, белите дробове, пикочния мехур и други са бактериални инфекции, които подлежат на лечение с антибиотици.