Коронавирусът няма да приключи със затоплянето на времето. Това заяви в ефира на „Здравей, България” академик Ангел Гълъбов от Института по микробиология към БАН.

„Инкубационният период на грипа е два дни. При него няма симптоми на белодробно засягане. Има повишена температура, болка в мускулите и главоболие. Кашлицата се появява чак след няколко дни. При коронавирусната инфекция веднага се появяват проблеми в дишането. Вирусът започва с кашлица, която става все по-силна. Грипният вирус не навлиза в кръвта. Той поразява дихателните пътища. Коронавирусът засяга алвеолите”, каза Гълъбов.

Той обясни и каква е разликата в лечението на двете заболявания. „При грипа има доста ефикасни лекарства. Те трябва да се приемат най-късно на втория ден. Освен това се приема и антиоксидант. При коронавирусната инфекция се приема ремдезивир. Той е използван и срещу ебола. Китайците пък пробват медикаменти, приложими при терапиите срещу СПИН. Те обаче са доста токсични. В Китай измислиха и терапията със серум от вече преболедували. Всеки заразен с коронавирус се подлага на механична вентилация и противовъзпалително средство”, каза още Гълъбов.

Могат ли маските да ни предпазят?

Коронавирусите са голямо семейство от пренасяни по въздуха вируси, които се предават по същия начин, по който и грипът. Може да вдишате частици от вируса, след като някой, който се е заразил с него, е кихнал или се е изкашлял. Болният човек може да остави и частици от вируса по повърхностите, а в случая със SARS-CoV-2 знаем, че той може да оцелее до 9 дни (за справка – повечето грипни щамове изкарват около 24 часа).

Маската, която виждате на снимката по-горе, е стандартна хирургическа маска, която лекарите използват по време на операции, за да предотвратят предаването на бактерии и вируси, докато пациентите лежат на операционната маса. Те са ефективни в спирането на големи частици и капчици, но не могат да попречат на малки вирусни частици да я заобиколят маската или да попаднат върху нея самата. Частиците, които се намират върху нея, представляват проблем, тъй като когато потребителят я сваля, би могъл потенциално да докосне разположеният върху нея SARS-CoV-2. След като коронавирусът се е озовал върху ръцете, човекът може да докосне очите, носа или устата си и да остави следи от вируса по други обекти повърхности.

N95 респираторите са друг тип маски, които филтрират въздуха, който преминава през тях. Те могат да пречистят най-малко 95 процента от всички малки (0.3 микрона) частици. Този тип маски обаче не са ефективни при деца или възрастни с лицево окосмяване и дори тези, които пасват идеално на лицето, не елиминират напълно риска от инфекция. Освен това могат бързо да се затоплят и да станат неудобни за носене.

Въпреки че нито една от двете маски не предоставя абсолютна защита, жителите на Китай са инструктирани да не излизат без защита. Дори хирургическите маски могат да предотвратят до известна степен разпространяването на вирусните частици от човек, който все още не знае, че се е разболял.