Не всички планети се намират в орбитата на звезди. Съществуват определени космически обекти, известни като междузвездни планети, които по една или друга причина успяват да разкъсат гравитационните окови на своята родителска звезда и да започнат да се реят свободно из галактиката. Те са трудно откриваеми, но благодарение на нов подход астрономи се натъкнаха на две нови.

Техниката използва гравитационни микролещи и се осъществява благодарение на експеримента OGLE. Това изследване протича вече близо две десетилетия, като целта му е да открива дребните вариации на светлина, идващи от звездите, пред които преминават огромни обекти.

Екипът забелязва първия обект (OGLE-2017-BLG-0560) на 16 април 2017 г. Находката е потвърдена от още три други обсерватории. Дистанцията на планетата не е известна, което повдига известни въпроси, свързани с нейната маса. Тя би могла да бъде между няколко и 20 пъти по-голяма от Юпитер.

Откритието на този обект, който има доста къс микролещов сигнал, кара учените да смятат, че в предишните анализи вероятно са пропуснали и други подобни събития. Именно по този начин екипът се натъква и на OGLE-2012-BLG-1323 – сигнал от август 2012 г., на който не е било обърнато достатъчно внимание. Тази конкретна междузвездна планета вероятно е с размерите на Земята, ако се намира в близкия галактически диск, или колкото Нептун, ако е разположена в т.нар. бълдж - най-ярката вътрешна част на сферичния компонент.

Астрономите смятат, че и двете планети са междузвездни. Ако се намират в орбитата на звезда, то тя вероятно е или много далече, или много малка. Нещо повече – те спекулират, че макар и броят на събитията от този род да е малък, вероятно съществуват множество дребни междузвездни планети. Може би дори има повече междузвездни планети с масата на Земята, отколкото звезди в Млечния път.

Според няколко планетарни модела повечето междузвездни планети би трябвало да са с размера на Земята (или супер Земи). Те се измъкват от гравитационното притегляне на своите звезди много по-лесно от газообразните гиганти. Възможно е дори нашата собствена Слънчева система да е изхвърлила няколко планети.

Можете да прочетете цялото изследване в arXiv.