Замисляли ли сте се някога кой е най-големият метеорит на нашата планета?

Отговорът е – Хоба.

Той удря Земята преди около 80 хил. години, но е открит едва през 1920 г.  край Гротфонтейн, Намибия, от фермера Якоб Херману. Докато разорава една от нивите си, той се натъква на 66-тонния къс желязо с дължина 2,5 метра. 

Въпреки размерите си, Хоба не е образувал гигантски кратер, тъй като учените смятат, че е паднал под малък ъгъл и е бил значително забавен от земната атмосфера. 

Това е най-големият метеорит, откриван някога, и заради голямата си маса, никога не е бил местен от мястото, където е паднал. Освен това, той е най-голямото парче желязо, откривано на повърхността на Земята. Може да бъде определен като железен метеорит, въпреки че от научна гледна точка терминът е атаксит – метеорит, с високо съдържание на никел. Парчето небесна скала съдържа около 84 % желязо и 16 % никел и следи от кобалт. По повърхността му се забелязва ръжда от железен хидроксид, заради климатичните условия и влиянието на околната среда.

Gallery
През годините ерозионните процеси и кражбите на парчета от повърхността му постепенно намаляват общото му тегло до около 60 тона.

Това е наложило през 1955 година Хоба да бъде обявен за национален паметник на Намибия, а през 1988 година е създаден туристически център и ежегодно хиляди хора от близо и далеч пристигат за видят, докоснат и снимат най-големия метеорит на планетата, който наред с това е и най-голямото по размери естествено формирование от желязо, откривано до момента.

Снимка: Galyna Andrushko / Shutterstock