Към първата част

6. Направете грешка, за да станете по-симпатични на хората.

Всички се опитваме да не правим грешки най-вече защото се страхуваме да не ни се присмеят. Допускането на дребна грешка най-вероятно ще ни направи по-симпатични в очите на околните. Все пак е човешко да се греши. Никой не обича безгрешните хора. Още по-малко тези, които парадират с перфектността си. Обикновено са обект на одумване и завист.

Освен това по този начин другите няма да се страхуват да допуснат грешка във ваше присъствие, което ще ги накара да се почувстват много по-отпуснати и удобно в компанията ви. Ако видят, че сте допуснали грешка, ще ви я посочат, без да се страхуват, ще се почувстват по-добре от това, а вие не бива да се обиждате. Първо, все пак сте я допуснали, второ, спечелили сте доверието и симпатиите на околните.

Все пак не го правете често. В противен случай може да постигнете обратния ефект и хората да започнат да се съмняват в способностите ви.

7. Хората ще ви харесват повече, когато откриват сходни черти помежду ви.

Много хора знаят какво са „огледалните жестове”. Можете да постигнете голям ефект, ако буквално създадете някакви прилики между вас и хората, с които общувате. Ако се съмнявате, че това върши работа, помислете си колко е приятно, когато сте в чужда страна и срещнете някой земляк. Или откриете, че с някого имате общи познати. Или разберете, че някой е учил във вашето училище, в същата гимназия като вас или в същия университет. Или установите, че любимите ви книги и филми с някого съвпадат – това предполага един дълъг разговор, в който неминуемо ще се положат основите на приятелство. Хората са устроени така, че да харесват онези, с които имат общи черти.

8. Правете комплименти всеки ден.

Правете комплименти всеки ден на хората и им казвайте по някоя добра дума. Дори да сте в ужасно настроение. Дори да сте имали кошмарен ден. Никой не харесва сръдливците. Всеки търси компанията на усмихнати и позитивни хора.

Отначало ще е трудно, но после ще свикнете и няма да се налага да се насилвате да говорите с усмивка и вежливо, а ще ви стане навик. По този начин със сигурност хората ще започнат да ви харесват много повече от преди.

Най-хубавото е, че постепенно ще започнете да казвате добри думи не само на приятелите и колегите си, но и на непознати – това със сигурност ще ги накара да се усмихнат. А в съвременния забързан и студен свят имаме нужда от повече дружелюбност и добронамереност, от повече положителни мисли и чувства.

9. Не се надценявайте и не си въобразявайте, че постоянно сте в центъра на вниманието на хората.

Свикнали сме да се вторачваме в себе си и ако не се харесаме сутрин в огледалото, имаме чувството, че цял ден и хората ни гледат накриво и са се втренчили във всички недостатъци, които сме забелязали ние. Всъщност това изобщо не е вярно.

Това е т.нар. "ефект на прожектора", проверен от екип психолози, който помолил група доброволци цял ден да носят странна тениска, а след това да оценят колко хора са ги забелязали. Оценките на участниците в експеримента били двойно по-високи от действителното количество. Изводът е ясен: намираме се в центъра на внимание много по-рядко, отколкото смятаме; надценяваме влиянието на действията си върху другите. Всъщност не сме толкова важни.

Помислете си как постъпвате, когато излизате извън града или се отдавате на туризъм. Обличате се в дрехи, в които се чувствате удобно и не прекарвате един час пред огледалото в чудене кое с кое си отива и как бихте изглеждали в очите на хората. Постарайте се да приложите този начин на мислене в ежедневието си, а не само в определени ситуации. Правете това, което ви носи спокойствие и ви кара да се чувствате добре. Успокойте се и бъдете себе си, без значение къде се намирате и колко хора има около вас. С други думи – дръжте се естествено и никой няма да ви осъди за това. 

Цветелина Велчева по материали от Bright Side