Знаем, или само си мислим, че знаем. Мислим или вярваме в това, което ни устройва. Обективната гледна точка е ценно качество, което се гради с години, житейски опит и най-вече желание да отстъпиш от егото си. Съпротивата срещу всичко това е причината да се въртим в кръг, да затъваме в застой, вместо да вървим напред и нагоре. Самоизграждането – полезно и постъпателно минава през раздялата с ето тези вредни навици.  

1. Навикът да се правят прибързани изводи

Често робуваме на самозаблудата, че можем да предвиждаме какво и как ще се случи и започваме да действаме според погрешните си представи за бъдещето. Животът обаче е това, което се случва, докато правим планове и винаги може да ни поднесе такива изненади, каквито дори и най-развитото въображение не може да роди. Така че, не слушайте само вътрешният си глас – той често е лош съветник. Не се доверявайте единствено на прибързаните му изводи. Същото се отнася и с пълна сила за отношенията ни с хората. Приложната психология е наука, а не черта от характера, с която се раждаме. Не се изкушавайте да вярвате, че разкодирате безпогрешно хората, че знаете причините за някои техни постъпки и последствията от тях. Тази нагласа често се превръща в предпоставка за конфилкти и недоразумения.

2. Навикът да се драматизира

Задълбаването в дреболии е равно на безмислен разход на енергия, която би могла да се насочи в полезни действия.

3. Навикът да се създават стереотипи, да се слагат етикети

Когато веднъж и завинаги определяме същността на нещата, сами затваряме хоризонтите си. Не се опитвайте винаги всичко да поставяте в определени рамки, може да се окаже, че е по-интересно, отколкото изглежда на пръв поглед.