Знаем, че е важно да имаш добро самочувствие. Знаем и че то не е даденост, а може да се развие със съзнателни усилия. Ако работите, за да изградите по-висока самооценка, следващите три начина на поведение могат безпогрешно да ви ориентират дали сте близо до желаната цел.

Не се сравнявате с околните

Приятелите ви в социалните мрежи публикуват най-различни неща. Автоматичната реакция на човека с ниско самочувствие е да се сравнява с тях, виждайки себе си в неизгодна светлина. Човекът с адекватно самочувствие знае, че има собствен път и не прилага чужди критерии за популярност и успех.

Можете да кажете „не“, без да чувствате вина

Когато ви поискат услуга, която трудно може да изпълните, не се чувствате длъжни да приемете. Не смятате, че сте длъжни на някого „по принцип“ и не изпитвате нуждата да се оправдавате. Помагате на другите, когато имате възможност и сте убедени, че наистина има нужда от вашата помощ, а не за да спечелите одобрение или да се докажете като добър човек.

Приемате комплименти без съпротива

Най-сигурният признак на ниското самочувствие е нуждата да се оправдаете, когато ви направят комплимент – сякаш сте виновни за нещо. „Изглеждаш страхотно! – А, просто изрових тая стара рокля от гардероба…“. „Справи се блестящо! – Просто имах късмет.“ Има вътрешна съпротива, която автоматично отхвърля всяко твърдение, противоречащо на вътрешната ниска самооценка. Хората, които имат достатъчно добро самочувствие, приемат с готовност комплиментите и похвалите. Те могат спокойно да кажат „Благодаря!“