Стивън Хокинг (1942) е един от най-популярните учени на нашето време. Основните сфери, от които Хокинг се интересува са квантовата механика, теория на струните, космология. За постиженията си в областта на физиката получава множество награди, сред които – Едингтонов медал, награда Хюгс, награда Волф, златен медал на английското кралско астрономическо общество и други.

Сред най-популярните му книги са „Кратка история на времето“, „Черни дупки, бебета вселени и други есета“, „На раменете на гигантите. Най-значимите текстове в историята на науката“ и др. Въпреки тежкото си заболяване (амиотрофична латерална склероза), Хокинг надминава всички песимистични прогнози и очаквания и живее, посвещавайки се на науката  - истински пример за силата на духа, пред която няма никакви граници.

Няма нищо по-голямо или по-старо от Вселената. Въпросите, върху които бих искал да говоря са: първо, откъде сме дошли? Как се е зародила Вселената? Сами ли сме във Вселената? Има ли извънземен живот някъде там? Какво е бъдещето на човешката раса?

До 20-те години на 20-и век, всички мислеха, че Вселената е статична и непроменяща се във времето. После открихме, че Вселената се разширява. Далечните галактики се отдалечават от нас. Това означава, че трябва да са били по-нагъсто в миналото. Ако се върнем назад във времето, ще открием, че всички трябва да сме били един върху друг преди около 15 милиарда години. Това е бил Големия Взрив, началото на Вселената.

Но имало ли е нещо преди Големия Взрив? Ако не, какво е създало Вселената? Защо Вселената се е появила от Големия Взрив точно по този начин? Мислехме, че теорията за Вселената може да бъде разделена на две части. Първо, имаме законите, като уравненията на Максуел и общата теория на относителността, които определяха еволюцията на Вселената, като се изходи от състоянието й в пространството в определен момент. И второ, нямаше съмнение за началното състояние на Вселената.

Имаме голям напредък по отношение на първата част и сега разполагаме с познание за законите на еволюцията, при всякакви условия, с изключение на най-екстремните. Но съвсем доскоро, не знаехме почти нищо за първоначалните условия във Вселената. Обаче, това разделение на закони на еволюцията и начални условия зависи от възприемането на времето и пространството като отделни и независими. При екстремни условия общата теория на относителността и квантовата теория позволяват на времето да се държи като друго измерение на пространството. Това премахва разликата между време и пространство и означава, че законите на еволюцията могат да определят и началното състояние. Вселената може спонтанно да се създаде сама от нищото.

Освен това, можем да изчислим вероятността Вселената да е възникнала в различни състояния. Тези предсказания са в отлично съгласие с наблюденията направени от WMAP сателити на космическия микровълнов фон, който е отпечатък от ранната история на Вселената. Ние мислим, че сме разрешили мистерията на сътворението.Може би трябва да патентоваме Вселената и да наложим такси на всички за това, че съществуват.

Сега ще разгледам втория голям въпрос. Дали сме сами, или във Вселената има и други форми на живот? Вярваме, че животът се е появил спонтанно на Земята, така, че изглежда вероятно живот да се появи и на други подходящи планети, каквито изглежда има много в галактиката.