След близо 77 години следователи смятат, че са открили човека, който издава местоположението на Ане Франк на нацистите и на практика погубва и нея, и почти цялото ѝ семейство.

През 1942 г. семейство Франк се премества в таен апартамент, скрит в задната част на фирмата на баща ѝ в окупирания от Германия Амстердам. То живее там в продължение на 2 години. Имено тук Анне пише прословутите си дневници, които са издадени посмъртно. На сутринта на 4 август обаче нацистите нахлуват във фирмата и откриват скривалището. Семейство Франк е отведено в концентрационния лагер Аушвиц, където всички, с изключение на баща ѝ, загиват, преди да бъде освободен от съветските войски на 27 януари 1945 г.

Кой е предателят? През годините се предлагат редица имена – от Вилем ван Маарен, хазаина на складовите пространства, на когото семейство Франк няма доверие, до Беп Воскужъл, който им помага, докато се укриват, но който вероятно, без да иска, издава местоположението им на сестра ѝ Нели, която сътрудничи на нацистите от 19- до 23-годишна възраст.

Според други предположения, включително от музея "Ане Франк" в Амстердам, скривалището е открито по случайност, когато Мартин Броувер и Питер Даацелар, бизнес сътрудници на Ото Франк, бащата на Ане, са заловени, докато разпределят купони за провизии. Според анализи на дневниците на Ане именно двамата предоставят на семейството купони.

Сегашният екип от следователи, включващ бивш агент от ФБР и множество историци, смята, че именно Арнолд ван ден Берг – известен еврейски нотаруис, работещ в Амстердам – е човекът, който разкрива скривалището на семейство Франк. След близо 6 години на проучвания специалистите елиминират 11 други заподозрени и достигат до Ван ден Берг на базата на начина, по който нацистите са се отнасяли към него (често той е категоризиран и като неевреин), както и благодарение на анонимна бележка, изпратена до Ото Франк след смъртта на семейството му.

Екипът, който публикува откритията си в нова книга, озаглавена The Betrayal of Anne Frank: A Cold Case Investigation и написана от канадската писателка Розмари Съливан, отбелязва, че Ван ден Берг е член на еврейския съвет, който подкрепя нацисткото присъствие в еврейските райони. През 1943 г. съветът е разпуснат, като повечето му членове попадат в концентрационни лагери. На Ван Ден Берг обаче му е позволено да остане в Амстердам.

„Ван Ден Берг не е бил депортиран – казва нидерландският журналист Питер ван Твиск, който е част от следователския екип – Отидохме в градския архив и открихме доказателство, което показва, че всъщност той е „ариизиран“, т.е. изгубва еврейската си идентичност по време на войната. Това е значително постижение, което не става току-така.“

Какво го кара да предаде семейство Франк?

„Когато Ван ден Берг губи всичките си средства за защита, които го избавят от лагерите, той се принуждава да предостави някаква ценна информация на нацистите, с които общува, за да спаси и себе си, и съпругата си“, казва бившият агент на ФБР Винс Панкок пред CBS.

Екипът се натъква на писмо, открито при по-старо проучване, което е изпратено до Ото Франк. В него се казва, че предателят е Ван ден Берг. Бащата на Ане, който умира през 1980 г., така и не разкрива идентичността му. Екипът спекулира, че една от причините за това е, че не иска да подклажда допълнително антисемитски настроения.

„Трябва да имаме предвид, че Ван Ден Берг е бил евреин, което означава, че е бил поставен от нацистите в доста неприятна ситуация и е трябвало да стори нещо, за да спаси живота си – казва Панкок. – Не съществуват доказателства, че е знаел кой се е укривал на нито един от тези адреси – допълва той във връзка с адресите, които е издавал на нацистите. – Те са били просто адреси, на които се е знаело, че се укриват евреи“.

От музея "Ане Франк" заявиха, че са "впечатлени" от доказателствата, описани в книгата на Съливан, но и че са нужни допълнителни разследвания.

Източник: IFLScience