Хората, които говорят два езика, имат повече сиво вещество в жизненоважни области на мозъка, установи ново проучване.

Зоните, които отговарят за изпълнителните и контролни функции на мозъка се отнасят до управлението на паметта, мисленето, планирането и решаването на проблеми. 

Изследването показва как изграждането и използването на умения – в този случай езикови – може да доведе до положителни промени в мозъка. 

Проучването е последното в дебата за това дали да си двуезичен наистина е предимство. 

„...сравнихме обема на сивото вещество между двуезични възрастни хора и едноезични – казва професор Гуинивър Идън, директор на центъра за изследване на ученето в Медицинския център към Университета на Джорджтаун и ръководител на изследването.

„Предполагахме, че опитът с двата езика и увеличената нужда от когнитивен контрол за подходящото им използване ще има като резултат промени в мозъка в испанско-английските двуезични в сравнение с ангоговорящите едноезични. 

По-голямото количество сиво вещество при двуезичните се наблюдава в челните и слепоочни дялове на мозъка, които участват в изпълнителния контрол.“

Говоренето на двата езика играе ключова роля за тези разлики. Учените са изследвали и хора, които също са двуезични, но говорят английски и езика на жестовете. 

„За разлика от испанско-английските двуезични, не открихме доказателства за повече сиво вещество при двуезичните, владеещи американски жестомимичен език и английски. - казва Д-р Олумиде Олуладе, водещият автор на изследването.

Така заключихме, че управлението на два говорими езика в една и съща модалност, а не просто по-големият речников запас води до разликите, наблюдавани при испанско-английските двуезични.“

Източник: PsyBlog