Всеки е склонен да се обижда. Дори днес на път за работа някой случайно ви настъпва и не се извинява. Или предния ден любимият казва или прави нещо нередно. Обиждате ли се? Разбира се! Или пък вие самите, потънали в размисъл, отпивате глътка твърде горещо кафе и се изгаряте. И тогава се обиждате: на себе си, на кафето и на целия свят. Това е лош късмет...

Чувството на негодувание е изключително често срещано. Въпреки това е важно да разберем колко вредно е то и да направим така, че да си позволяваме да го изпитваме възможно най-рядко.

Откъде идва това чувство и защо засяга толкова силно?

Невъзможно е да обидите някого насила!

Човек сам решава дали да бъде обиден или не. В повечето случаи, разбира се, той се обижда: как иначе да приеме несправедлива забележка от шефа, да реагира на напускането на любимия човек, да покаже на света своето недоволство от стандарта на живот?

Какво може да постигне човек, който не е престанал да се обижда без причина?

  • Човек не разбира, че негодуванието е разрушително усещане, което пречи на развитието на личността му. Обидените хора никога не успяват в нито една сфера от живота.
  • Ако пуснете обидата в душата си и ѝ позволите да се утаи там, тя ще се превърне в основната сензация, която не позволява да се развият други чувства. Тя ще започне да унищожава в зародиш всички най-благородни импулси на човек, необходими за личностно израстване.
  • Недоволството е основната спирачка за постигане на целите.
  • Недоволството е причина за заболявания, които възникват на физически ниво.

Разбирате ли колко сериозно е това?! Всички оплаквания се основават на неоправдани очаквания и неосъществени желания. Обиденият човек унищожава не само себе си, но и налага разрушителни чувства на близките си.

Обидата унищожава вашия свят, вашите планове, вашата личност.

Трябва да се научите как да трансформирате това негативно чувство в положителната енергия на успеха и развитието.

1. Пуснете обидата, освободете се от нея. Ако сте обидени от конкретен човек или хора, простете им: напишете им за това, изпратете SMS, обадете се. Ако те не искат да ви видят и чуят, или вие не искате, използвайте метода на визуализация - много ясно си представете човека, на когото прощавате, и с цялата искреност и любов изречете фразата-прошка. 

2. Опитайте се да не допуснете болката дълбоко в душата си. Избягвайте неприятни ситуации и неприятни хора. Не забравяйте, че обиждащите и агресивни хора са енергийни вампири и чрез обидата ви провокират да се свържете, за да ги нахраните поне малко от свежата си енергия. Не им давайте този шанс.

3. Не правете резки движения по пътя на постигането на целите си.  Ако сте изградили някакъв вид желание в главата си (да забогатеете, да станете обичани), преминете към него много плавно и внимателно, не губете време за ненужни обиди (които не са от днес), постепенно влийзате в резонанс с това желание, демонстрирайте спокойствие и не прекомерен интерес.

4. Спрете да очаквате от околните модела на поведение, от който се нуждаете. Не забравяйте, че Вселената функционира според принципа „никой не дължи на никого нищо".

Обидата е следствие от гордост и неспособност за общуване. Фалшивото самоизвисяване кара човек да възприема себе си като свръхсъщество. Но Вселената и другите хора го възприемат като обикновен човек: мениджърът му прави забележка, че е закъснял като на обикновен работник, приятелката, която обича, го оставя заради друг, защото тя не намира нищо интересно за себе си в този човек. „Свръхсъществото“ не разбира защо той, такъв идеал, е подценяван и започва да се предпазва и да се защитава от света с негодувание.

Но дори и най-заразените със суета и негодувание могат да трансформират своите разрушителни емоции в творческа енергия. Всичко се получава чрез искрена прошка.

Простете на околните, простете на всички - далечни или близки, на всички, които са живи и които вече ги няма, ако са ви обидили в нещо.

Но преди всичко, простете на себе си!  Не трупайте оплаквания, но ако сте ги натрупали, във вашата сила е да ги превърнете в енергия за развитие и личностно израстване. И не е късно на всяка възраст да се каже: „Сгреших, но си прощавам и си позволявам да постигна целите, които заслужавам!“

Източник: cluber.com.ua