Случвало ли ви се е да почувствате главата си празна? Може би мозъкът ви е изпаднал в състояние на блокаж.

Празни мисли: загадка за учените

Понякога се чувствате едновременно будни и отсъстващи. Мислите ви се реят безцелно, заобикалящата среда сякаш изчезва, а погледът ви става втренчен. Когато излезете от това състояние, често не можете да опишете какво се е случило току-що в главата ви. За да установи какви процеси протичат в този момент в мозъка, белгийски екип учени от университета в Лиеж е провел експеримент. Изследователите накарали 36 доброволци да легнат в мозъчен скенер с отворени очи. След това започнали да им пускат шум на произволни интервали. Участниците трябвало да кажат какво са си помислили или към какво са насочили вниманието си в момента на шума. Някои от тях, макар и малцина, съобщили за „съвършена празнота“ в главата. Учените използвали именно тази „съвършена празнота“, за да изследват по-задълбочено мозъчната активност. С помощта на изкуствен интелект било установено: по време на празнотата различни мозъчни области работят в по-голям синхрон от обикновено. Изследователите наричат това явление „ултра конективност“ в мозъка.

Какво всъщност се случва при празнота в мозъка?

Според списание GEO главата „се изпразва“ най-вече тогава, когато тялото и духът да уморени. След дълъг ден сме склонни да оставим мислите си да витаят, без да се фокусираме върху нещо определено. Именно това състояние поражда чувството за въпросната празнота в главата, понеже съзнанието явно е неспособно да приема нова информация. Проучването на този феномен все още е в начален стадий, но затова пък не е ново. Така например още през 2021 г. австралийски учени са открили, че по време на празнота в главата мозъкът на здрави млади хора излъчва по-бавни вълни, които обикновено са характерни за фазите на съня. Това би могло да означава, че понякога фазите на сън и будност в мозъка се смесват.

Едновременно будни и спящи?

В получените резултати учените намират и обяснение на факта, че мозъкът ежедневно комбинира сън и будност. Това ще рече, че хората не се намират в строго будно или спящо състояние, а че могат едновременно да преживяват двете състояния в различни участъци на мозъка. Ето защо понякога описваме блуждаенето на мислите като „сънуване“, макар всъщност да сме будни.  Във всеки случай трябва да внимаваме, защото в критични ситуации като изпити или по време на шофиране това „изпразване“ на главата може да се окаже проблематично. Податливи на такава празнота са най-вече хората, които редовно не си доспиват. Ако забележите, че сте склонни да изпадате в подобни състояния, най-вероятно или сте много изморени, или прекалено напрегнати.