На 12 януари – преди по-малко от три месеца – коронавирусът се намираше в пределите на Китай. До този момент нито един случай не бе регистриран извън държавата, в която заразата се появи за първи път, пише Би Би Си.

И след това – на 13 януари – новият коронавирус се превърна в световен проблем. Тайланд, Япония, Южна Корея, САЩ…

Шепата случаи по света станаха стотици, хиляди, а днес – официално и над 1 млн. Заболяването се среща от Непал до Никарагуа. Докато броят на смъртните случаи се увеличава, а болниците се препълват с пациенти, дали съществува място на света, което все още не е застигнато от коронавирус?

Изненадващо, но да.

193 са държавите, които са членки на Организацията на обединените нации.

Към 2 април 18 държави не са докладвали случай на Covid-19, според Би Би Си, позовавайки се на данни от университета „Джонс Хопкинс”.

Тези страни са: Коморските острови; Кирибати; Лесото; Маршаловите острови; Микронезия; Науру; Северна Корея; Палау; Самоа; Сао Томе и Принсипи; Соломонови острови; Южен Судан; Таджикистан; Тонга; Туркменистан; Тувалу; Вануату, Йемен.

Някои експерти са на мнение, че вероятно има случаи, които не са докладвани. Северна Корея например официално е на нула. Същото важи и за Йемен, в която в момента бушува война.

Но има и държави, в които вирусът не е "кацнал". Повечето са малки острови с малко посетители - всъщност седем от 10-те най-малко посещавани места в света според данните на ООН са без Covid-19.

Тази отдалеченост означава едно: в тази епоха на правила за социално дистанциране островните държави са първоначалните самоизолатори.

Но президентът на едно такова място не е самодоволен. Всъщност, казва той пред BBC, Covid-19 вече е национална спешна ситуация.

Науру, в Тихия океан, е на почти 320 км отвсякъде - остров Банаба, част от Кирибати, е най-близката земя. Най-близкият "голям" град с директни полети е Бризбейн, на 2500 мили югозападно.

Тя е втората най-малка държава на ООН по отношение на територията си (след Монако) и с малко над 10 000 души население, втората най-малка по брой на населението (след Тувалу).

Това е и едно от най-малко посещаваните места на Земята. Въпреки че не фигурира в най-новите данни на ООН, един туроператор казва, че страната има едва 160 туристи годишно.

Може би си мислите, че такова далечно място няма да има нужда да се дистанцира още повече. Но страна с една болница, без респиратори и с недостиг на медицински сестри, не може да рискува.

На 2 март беше забранено влизането на пътуващите от Китай, Южна Корея и Италия. Пет дни по-късно в списъка е добавен Иран. В средата на март Nauru Airlines прекрати полетите до Фиджи, Кирибати и Маршаловите острови, а полетите по единствения друг маршрут - Бризбейн - беше намален от три пъти седмично до веднъж на две седмици. След това всички пристигащи от Австралия (главно връщащи се жители) бяха поставяни под 14-дневна карантина в местни хотели. И макар че в последно време няма такива, търсещи убежище - Австралия има център за обработка на мигранти на острова - също ще бъдат поставени под карантина поне две седмици.

Политиката, казва президентът Лионел Ейнгимея, се нарича "улавяне и задържане".

"Пазим нещата на границата", казва той. "Ние използваме нашето летище като граница, а нашите транзитни съоръжения като част от нашата граница."

Тези, които са под карантина, се проверяват за симптоми всеки ден. Когато някои развият треска, те биват изолирани допълнително и тествани за Covid-19. Тестовете били изпратени за анализ в Австралия, но всички се върнаха с отрицателен резултат.

Въпреки преживяването на криза, обикновените науруйци са "спокойни и събрани", казва президентът. Що се отнася до самия него, той е благодарен на други държави за помощта им - особено Австралия и Тайван, с които Науру има пълни отношения - и на неговата религия.

„Когато започнахме да правим тази политика за улавяне и задържане, аз отидох при Бог в молитва и той ми даде писание, което аз запазих в сърцето си. Това ме поддържаше, все едно минаваме през - както Библията казва - тази долина на смъртта “.

И макар да се опитва да държи Covid-19 на Науру равен на нула, той знае, че останалият свят не е толкова щастлив.

„Всеки път, когато погледнем картата на [Covid-19], изглежда, че светът е обхванат от морбили - навсякъде има червени точки“, казва той.

„Така че ние сме сигурни като нация… вярваме, че нашите молитви ще помогнат на всички останали нации, преминаващи през тези трудни времена“.

Науру не е единствената малка тихоокеанска държава, обявила национална извънредна ситуация - Кирибати, Тонга, Вануату и други, направиха същото.

Д-р Колин Тукуйтонга от Ниуе в Южния Тихи океан е сигурен, че това е правилната политика.

„Най-доброто, на което те могат да залагат, без съмнение е да избегнат проклетото нещо“, казва той от Нова Зеландия. "Защото, ако влезе…”