Времето за ваканция дойде. Но каква дестинация да изберете, ако имате бебе или малко дете, за да бъде това наистина полезно за него и от здравословна гледна точка?

Може би не сте си задавали точно този въпрос при избора на курорт или местност, където да прекарате ваканционните дни, а сте се водили от съвсем други точки при харесването. А всъщност е важно да се съобразите и с този аспект, за да носи още ползи лятната почивка.

И все пак повечето хора се насочват към морето през лятото, предпочитайки го пред останалите варианти за почивка. Ето какви конкретни ползи носи то на децата, заради които си заслужава да изберете именно него. И за какво трябва да внимавате.

Подходящо при респираторни проблеми

Морето е идеалната дестинация за деца, които често страдат от респираторни заболявания, независимо от вида и причините за възникването им.

„Морската вода, благодарение на специалния си състав, е естествен хипертоничен разтвор, много подобен на този, използван през зимата под формата на спрей при хрема, запушен нос, зачервено гърло и болки в гърлото“, обяснява Анджела Питари, семеен педиатър от провинция Флоренция, член на Италианската федерация на педиатричните лекари (FIMP).

Също толкова здравословен е и морският въздух. „Той е относително богат на йод, полезен с антибактериалното и противовъзпалителното си действие върху цялата дихателна система“, уточнява тя.

Има ползи и от ултравиолетовото лъчение. „Знаем, че излагането на слънчева светлина, при условие че се контролира този процес, стимулира синтеза на вит. D, който е от съществено значение не само за правилното развитие на костната и мускулната система, но и за имунната система на детето“, казва Питари.

Но! Децата под 6 месеца не трябва да бъдат излагани на пряко слънце. Трябва да се внимава с бебе на море, тъй като топлината, пясъкът, потта и плажните кърпи благоприятстват по-голямото разпространение на микроби, което е опасно за най-малките.

Морето е полезно за децата не само през летните месеци, а и през пролетта и есента, тъй като тогава те могат да се възползват пълноценно от морския въздух. „Кратката ваканция в тези два сезона помага на организма да се „запаси“ с този естествен здравословен аерозол. Още повече, че тогава морето е по-бурно, а бурното море отделя по-големи количества йод в атмосферата, малките суспендирани частици хидратират дихателните пътища и разреждат катаралните секрети“, обяснява експертът.

Лечебно при кожни проблеми

„За страдащите от атопичен дерматит излагането на слънце и баните в морската вода могат да донесат облекчение и да подобрят симптомите“, обяснява педиатърът.

„Кожата обаче трябва да бъде защитена със слънцезащитни продукти с фактор 50+ и след плуване или влизане в морето да бъде измита с чешмяна вода и нанесен повторно защитен продукт. След прибиране от плаж трябва да бъде измита отново, за да се премахне слънцезащитния крем и да се нанесе такъв, подходящ за след слънце“, допълва Питари.

При атопичен дерматит басейните не са противопоказни. „Но е добре да нанесете бариерен крем на кожата на детето, който ще я предпази от евентуален дразнещ контакт със силно хлорираната вода“, казва експертът

Морето е лек и в случаите на псориазис. „Комбинацията слънце-море носи определени ползи, защото успокоява сърбежа, насърчава регенерацията на клетките и реепителизацията на кожата. Но бъдете внимателни, доколкото е възможно, с ухапвания от насекоми и медузи, които могат да причинят появата на нови петна. И помнете - независимо от кожния проблем, важно е да се избягва морето по време на остра фаза на възпалението, защото при малки отворени лезии контактът с водата и пясъка може да причини инфекции“, обяснява Питари.

Продължава на страницата на Новите родители