Решили сте да сложите край на връзката си. Сега обаче следва трудната стъпка: „Как да го направя?“ Нали и партньорът/партньорката трябва да знае, че вече нямате общо бъдеще? Тук ще откриете няколко съвета как да скъсате културно, без да напраните прекалено другия. Три въпроса са от особена важност – кога, къде и как.

1. Кога е най-добре да повдигна темата за раздяла?

Навярно няма идеален момент да скъсате с някого. Болката от раздялата винаги е ужасна, свързана обикновено с тъга, гняв или страх. Въпреки това не бива да отлагате неприятния разговор, щом веднъж сте взели решение да се разделите. Така само ще усложните нещата. Колкото по-рано повдигнете темата, толкова по-бързо ще започнете да преработвате чувствата си впоследствие.

2. Къде е най-правилно да сложа край?

Ако го направите във вашия дом, сте на своя територия и навярно ще ви е по-лесно. Но тогава съществува опасност изоставеният партньор да откаже да си тръгне, в случай че разговорът стане прекалено разгорещен. Ако разговаряте в неговия дом, важи обратното. Тогава рискувате да ви изхвърлят. Най-добре е да изберете неутрално място – например парк, където да говорите необезпокоявано и при необходимост всеки от вас да стане и да си тръгне. Имайте предвид, че за него/нея ще бъде особено унизително, ако други хора станат свидетели на разговора. По тази причина кафенето или ресторантът, където всеки може да ви чуе, не са подходящо място за раздяла.

3. Какво трябва да кажа?

Разбира се, бихте могли дълго да увъртате с цветисти и прочувствени изявления, но за да не измъчвате излишно другия, а и себе си, по-добре е веднага да кажете „Късам с теб. Между нас всичко е свършено“. Така му/й давате да разбере, че не става дума за моментно настроение и че няма място за спорове. След това, ако той/тя изяви желание, може да му/й обясните причините за решението си. Може да очаквате реакция като „Това окончателно ли е?“ или „Дай ни още един шанс“. Колкото по-самоуверено и спокойно отговорите, толкова по-ясно ще му/й стане, че няма връщане назад.

Не може ли да сложа край по телефона или по Вайбър?

За повечето хора е неприемливо да сложат край на връзката по телефона или чрез текстово съобщение. Но има ситуации, когато това е напълно оправдано. Например:

1. Страхувам се от него/нея

Ако във връзката ви сте ставали свидетели на гневни изблици, домашно насилие или дори злоупотреба с вас или други хора, съвсем нормално и логично е да сложите край от безопасно разстояние. Може би е добре да се обърнете към доверен човек, който да ви подкрепи и защити при нужда.

2. Той/тя живее прекалено далече

С човек, с когото сте в интимна връзка от разстояние, също е допустимо да скъсате по телефона. Разбира се, за него/нея това няма да е приятно, но не бива да се чувствате длъжни да продължите да бъдете с някого още седмици или дори месеци, само защото нямате възможност да проведете разговора за раздяла очи в очи. Във всеки случай би било по-честно, ако разговаряте по видео чат.  

3. Връзката ни не беше сериозна

Връзката ви е продължила само няколко дни или седмици и сте забелязали, че между вас не пламва искра? Или пък се срещате редовно, без да може да наречете срещите истинска връзка? Трябва сами да прецените доколко държите на въпросния човек и дали е важно мнението му за вас. Ако искате да продължите да поддържате с него приятелски отношения, разговорът лице в лице може да помогне. Но ако нямате намерение да го виждате повече, напълно приемливо е да скъсате и по телефона или чрез съобщение.  

Но какво, ако …

1.  …той/тя не приема решението ми?

Ако смятате, че той/тя няма да приеме раздялата, подгответе си разумни аргументи за разговора. Няма да е лошо да си запишете и наизустите причините, поради които искате да се разделите, за да обосновете решението си по-добре. Така ще му/й дадете още по-ясно да разбере, че няма шанс да ви разубеди.

2. …все още живеем заедно?

Помислете си добре дали бихте понесли да продължите да делите общо жилище с него/нея и след раздялата. В противен случай преди да скъсате, попитайте приятели или семейството си дали може да живеете известно време при тях. Пригответе си багажа и се подгответе за сбогуване. Когато премине първоначалният шок от раздялата, може да поговорите с него/нея кой къде ще продължи да живее.

3. ...има общи деца/домашни животни/работа?

В този случай е още по-важно да разговаряте открито. Бъдете честни пред себе си и решете колко близост бихте могли да понесете за в бъдеще. Ако се нуждаете от дистанция, не се колебайте да си я набавите. Ако имате общи деца, опитайте се да се нагодите към техните потребности. Добре ли се чувстват в досегашното си жилище и полагат ли се за тях оптимални грижи? Или трябва да ги вземете със себе си? Препоръчително е да обсъдите с партньора/партньорката всички решения във връзка с децата, тъй като родителите носят споделена отговорност.