Как да променим света: 10 принципа на Махатма Ганди
Мохандас Карамчанд Ганди, известен като Махатма Ганди, е индийски адвокат, политик, пацифист, борец за човешка свобода и духовен водач на индийското движение за независимост, което довежда през 1947 г. до края на британското владичество в страната.
Ганди получава международна известност със своята концепция за ненасилствени протести за постигане на политически цели, която вдъхновява редица движения на мирна съпротива по света.
Санскритският термин Махатма („велика душа“) произлиза от индийската философска,религиозна и обществена традиция. С него Ганди е поздравен от поета Рабиндранат Тагор при завръщането си от Африка в Бомбай на 9 януари 1915 г. Самият Ганди признава в своята автобиография, че се счита недостоен за тази титла.
1. Промяна
“Бъди промяната, която искаш да видиш в света.”
“Като човешки същества, нашето величие е не толкова в това да можем да съградим света отново – това е мит на атомната ера, – колкото в това, да можем да изградим отново себе си.”
2. Контрол
“Никой не може да ме нарани без моето разрешение.”
3. Прошка
“Слабите не могат никога да простят. Прошката е качество на силните.”
„Око за око“ и скоро целият свят ще ослепее.”
4. Действие
“Един грам практика струва повече от цял тон проповеди.”
5. Сегашният момент
“Не искам да предвиждам бъдещето. Загрижен съм само за настоящето. Бог не ми е дал контрол върху следващия момент.”
6. Всеки е човешко същество
“Аз съм обикновен човек, склонен към грешки, както всеки друг смъртен. Имам обаче и смирението да призная грешките си и да преразгледам постъпките си.”
“Неразумно е да бъдеш прекалено сигурен в мъдростта на един човек. Здравословно е да си напомняш, че и най-силният може да прояви слабост, както и най-мъдрият може да сгреши.”
7. Постоянство
“Първо те игнорират, после ти се присмиват, после се борят с теб и после ти побеждаваш.”
8. Доброта
“Аз виждам само добрите качества у хората. Тъй като самият аз не съм безупречен, не бих си позволил да търся недостатъците на другите.”
“Предполагам, че някога лидерството е означавало мускули, но днес то означава да можеш да се разбираш с хората.”
“Човек е толкова велик, колкото е работил за добруването на своя ближен.”
9. Щастие
“Щастието е тогава, когато това, което мислиш, това, което казваш и това, което правиш, са в хармония.”
“Винаги се стремете към пълна хармония на мисли, думи и действия. Винаги се стремете към изчистване на мислите си и всичко останало ще бъде добре.”
10. Развитие
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.”