В днешни дни времето е най-дефицитната стока. Мислите, че не можете да се справите с всичката работа, която лежи на плещите ви? Не е така. Съществуват начини да направите деня си по-дълъг, по-успешен и по-приятен. Ето как:
1. Задраскайте една задача, с която сте се заели поради суета

Всички правим неща, които са свързани повече с егото ни, отколкото с резултатите. Може би участвате в някакво жури или комисия, защото ще изглежда добре в CV-то ви. Или преподавате в местен университет, защото ви харесва да ви наричат „професор”. Каквото и да е, ако го правите от суета, за да изглеждате важни или готини, значи си губите времето. Ако занятието не допринася с друго към живота ви – зарежете го!

2. Направете си лавица на щастието

Сложете на нея неща, които ви правят щастливи. Снимки на семейството. Любими книги. Цветя. Важното е да се чувствате по-добре, когато погледнете към тези вещи. Защото щастието ви дава стимул да работите по-ефективно.

3. Престанете да търсите допълнителните 10 процента

Амбициозните хора често се стремят да вършат всичко по-добре, по-бързо и по-ярко от всички останали. И то не само в професионално отношение – дори във фитнеса, личните отношения и купоните.

Успокойте малко топката. Тази амбициозност ви претоварва и може би настройва част от околните срещу вас. Основната полза от нея е отново храната за вашето его . Вгледайте се обективно в работата си и преценете дали допълнителното напрежение е съпоставимо с резултатите. Ако не е така – укротете невротичната амбиция. Ще ви се отвори време и ще имате повече сили за нещо, което наистина трябва да свършите.

4. Научете се да казвате „не”

Много е важно да знаете как да отказвате любезно и тактично. Повечето от нас автоматично приемат всички предложения, защото се боят да не изпуснат някоя възможност или да не паднат в очите на някого. Резултатът от това е, че поемаме върху плещите си повече, отколкото можем да носим. Репетирайте, ако трябва, упражнявайте се вкъщи с близки и приятели. Така ще се научите да не казвате „да”, само защото смятате, че това се очаква от вас.

5. Задраскайте едно „забавление”

Някои играят с часове на компютърни игри. Други посещават безброй партита и социални събития. С времето тези „забавления” престават да бъдат толкова забавни и се превръщат повече в навик. Навик, който яде безброй часове от седмицата ни и много сили. Замислете се за нещата, които правите просто, защото винаги сте ги правили, и решете дали не е време да спрете.

6. Определете граници

Крайните срокове и времевите рамки са нужни не защото животът ни трябва да бъде по-тежък. Напротив. Ние инстинктивно нагаждаме усилията и времето си според времето, което ни е определено за дадена задача. Никоя задача не бива да отнема повече време, отколкото изисква реално. Опитайте следното упражнение: кажете си, че ще прекарвате само по 10 минути дневно в социалните медии. Не повече от 10. На първия ден ще се мъчите, защото няма да получавате „необходимата” си доза Facebook. На втория инстинктивно ще прескочите някои съобщения в нюзфийда си, защото ще усещате, че не са важни за вас. До петия ден ще разберете, че 10 минути са ви напълно достатъчни, за да свършите всичко, което наистина ви е необходимо. Спестеното време е подарък за вас – използвайте го за нещо полезно и приятно!

Това упражнение се отнася и за всичко останало. Определяйте си граници, спазвайте ги, и ще видите, че освен време, печелите и повишена креативност – всички знаем колко по-усърдно и концентрирано работим, когато знаем, че нямаме време за разтакаване.