„Цветовете, като чертите на лицето, следват емоциите." – Пабло Пикасо

Усещаме ли се неспокойни в жълта стая? Синият цвят кара ли ни да се чувстваме спокойни? Интериорните дизайнери и художниците отдавна са разбрали как цветът може да повлияе на нашите чувства, настроение и емоции, както и да предизвика и много физиологични реакции. Някои цветове могат да повишат кръвното налягане, да забавят метаболизма ви или да изморят очите ви.

Ето и някои факти за влиянието на цветовете върху човешкото поведение и емоции:

• Едно изследване е установило, че хапчета плацебо с топъл цвят са по ефективни от тези със студен цвят.

• Друг експеримент доказал, че инсталирането на улични лампи, светещи със синя светлина в даден район, довело до намаляване на престъпността там.

• Температурата на околната среда също може да влияе върху предпочитането на определен цвят. Например, когато температурите са по-ниски, хората инстинктивно предпочитат по-топли цветове. И обратното, когато температурите са високи предпочитанията са насочени към по-студената гама от цветове.

• Проучванията показват, че цветовете оказват влияние и върху производителността. Студенти, изложени на влиянието на червения цвят преди изпит, демонстрират по-ниска ефективност в резултатите, които показват.

• Изследвания открили, че червеният цвят кара хората да реагират с по-голяма скорост и сила, което може да се използва в областта на спорта. 

Червено – цветът на физическото

Червеното е цветът на огъня и кръвта, така че той най-често се свързва с енергията, силата, решителността, страстта и желанието. Той е много мощен цвят. Ефектът му върху човека е предимно на физическо ниво. Той ни стимулира, повишава пулса ни, създава усещане, че времето тече по-бързо, отколкото в действителност.

Положително влияние: смелост, топлина, жажда и борба за живот, мъжественост.

Отрицателно влияние: взискателност и агресия. 

Синьото – цветът на интелекта

Синьото е цветът на ума и в своята същност е успокояващ. Той влияе повече на психическото, отколкото на физическото ни състояние, както е при червеното. Наситеното синьо стимулира мисълта, а мекото синьо – спокойствието на ума и концентрацията.