Гени или възпитание? Изследване с 29 милиона близнаци решава въпроса
Влиянието на генетичните фактори спрямо тези на околната среда е 50 на 50, твърди ново изследване. Когато става дума за характер, интелигентност, здраве и много други фактори, природата и възпитанието имат равен дял.
За да стигнат до този извод, учените са прегледали почти всяко изследване на близнаци в последните 50 години. Това включва данни от 14 558 903 двойки близнаци, изследващи 17 804 индивидуални черти в 2748 отделни публикации.
„Все още има предположения за това колко вариация се дължи на генетиката и колко е причинена от факторите на околната среда“, казва д-р Бебен Бенямин, един от авторите на изследването.
„Искахме да разрешим това, като прегледахме почти всички генетични проучвания на близнаци, проведени през последните 50 години и съпоставихме всички резултати. Има солидни доказателства, че както генетичните, така и външните фактори могат да повлияят върху индивидуалните особености и заболяванията. Успокояващо е, че средно около 50 процента от индивидуалните различия са генетични, а 50 процента се дължат на околната среда.“
Според него това означава, че вместо да противопоставяме генетиката и околната среда, трябва да ги разглеждаме като допълващи се фактори.
Докато при формирането на повечето черти учените са открили баланс между вродени и придобити характеристики, това не се отнася за някои отделни случаи.