Израелски археолози се натъкнаха на най-старите духови инструменти, откривани някога в Близкия изток – те датират от периода, в който хората постепенно са започвали да загърбват ловно-събираческия начин на живот и да се занимават със земеделие. Флейтите, изработени от костите на крилата на малки патици, имитират виковете на местните хищни птици и вероятно са били използвани за лов или просто за създаването на музика.

Древните инструменти са открити в местността Ейнан-Малаха в Северен Израел, в слой от седименти, свързани с натуфийската археологическа култура. Натуфианците заселват региона между 13 000 и 9700 г. пр.н.е. – те са първите хора, които възприемат уседнал начин на живот и създават земеделска икономика, като по този начин пренасят човечеството от палеолита в неолита.

Археолозите откриват общо седем костни аерофони, един от които е непокътнат, а останалите шест са фрагментирани. "Една от флейтите беше открита цяла. Доколкото е известно, тя е единствената в света в това състояние на запазеност", обясняват изследователите д-р Лоран Давин и д-р Хамуди Халайли в изявление, изпратено до IFLScience.

"Чрез технологични, потребителски, тафономични, експериментални и акустични анализи доказваме, че тези предмети са били умишлено изработени преди повече от 12 000 години, за да издават редица звуци, подобни на виковете на грабливите птици“, пишат изследователите в новото си проучване.

Всяка флейта е била перфорирана с от един до четири отвора за пръсти, което е позволявало на свирещия да манипулира тона. След като създават реплики на древните инструменти, изследователите отбелязват, че те произвеждат "три интензивни високи честоти", които имитират виковете на обикновената керкенез и врабчовата кукумявка - и двата вида са били разпространени в региона в началото на неолита.

"Репликите издават същите звуци, които ловците-събирачи може би са произвеждали преди 12 000 години", казват Давин и Халайли. "Ето защо смятаме, че аерофоните от Ейнан-Малаха са били направени, за да възпроизвеждат виковете на високо ценените обикновена ветрушка и врабчова кукумявка", пишат те.

Първоначално изследователите предполагат, че древните хора са използвали флейтите, за да привличат птиците достатъчно близо, че да могат да ги уловят. "Ако флейтите са били използвани за лов, то това е най-ранното доказателство за използването на звук“ за подобни цели, казва Халайли.

Въпреки това, след кратко проучване на тази възможност, те заключават, че тази тактика "не би била ефективна". Вместо това те се спекулират дали тези тоналности не са били интегрирани в натуфийските музикални или танцови практики.

Каквато и да е била функцията им, тези древни инструменти са най-ранните звукоизвличащи устройства, откривани някога в Леванта - въпреки че в Европа вече са открити по-стари примери, включително комплект флейти от кост и слонова кост на 40 000 години от Югозападна Германия.

Изследването е публикувано в списание Scientific Reports.

Източник: IFLScience