Хората трябва да се въздържат от алкохол най-малко по 2 дни на седмица, съветва доклад на Комитета по науката и технологиите към английския парламент, цитиран от Би Би Си.
Изявлението е одобрено от благотворителни организации и обществени здравни експерти.

Още през 1987 г. е установено, че мъжете не трябва да консумират повече от 220-250 гр алкохол на седмица, а за жените границата варира между 150 и 180 гр.

През 1995 година цифрите се променят. Мъжете са посъветвани да се ограничават до 35-40 гр на ден, а дамите – до 25-30 гр. Нещо повече - прокарва се твърдението, че ако се прекали с алкохола, организмът ще се възстанови за цели 48 часа. Това увеличаване в лимита по-късно било отхвърлено.

Смята се, че новината за „2 дни на седмица без алкохол” ще подсили значението на друг призив – алкохолът принципно да се откаже. Специално внимание се отделя и на случаите с възрастните хора, децата и бременните жени.

В доклада се разглежда и проблема с незнанието на хората за това колко алкохол съдържа питието им.

Председателят на Комитета, Андрю Милър, казва, че „Наръчниците за алкохол са ключови за правителството и усилията му за борба с прекомерната употреба на алкохол. Важно е,  че те дават актуална информация и хората знаят как да ги използват.”

Алън Майрън-Дейвис, професор по обществено здравеопазване, казва, че за проблема се говори много, но е необходима по-голяма яснота. Професор сър Иън Гилмор от „Алкохол хелт ълайънс” във Великобритания споделя, че един такъв доклад е значим и полезен.

„За хората е изключително важно да получат наистина добри съвети за алкохола, така че да могат да поемат отговорността за здравето си. – Заяви говорителят на Отдела по здравеопазване. - Настоящият наръчник предлага данни и консултации от експерти. Ние ще обмислим тези препоръки и ще решим дали е необходимо да преразгледаме сегашното си управление. Следващият месец стартираме разпространението на материали „Чейндж фор лайф”, с които да информираме населението за вредата от алкохола и щетите, които може да предизвика той върху здравето им. Също така ще публикуваме кратка стратегия за справяне с този проблем.”

Въпреки приятното опиянение, което алкохолът носи, той си остава вреден за човешкия организъм. Доказателство за това са случаите, в които се стига до сериозни увреждания, водещи до трансплантации. Факт е, че в Англия всяка година се раждат по 6000 бебета, които имат ембрионален алкохолен синдром и причината за това са майките им, които са употребявали алкохол по време на бременността.