„Десетте заповеди“ на Бъртранд Ръсел към преподавателите
Британският философ, математик и социален критик Бътранд Ръсел остава в историята като един от най-влиятелните мислители на ХХ век. В статия от 1951 г. той публикува забележителен микро-манифест със заглавие „Либерален Декалог” – една визия за отговорностите на преподавателя, в която се набляга върху ценности като независимото мислене, интелектуалната свобода и оспорването на авторитетите.
„Същината на либералния светоглед навярно може да се резюмира в един нов Декалог, предназначен не да замести стария, а само да го допълни. Десетте заповеди, които аз, като преподавател, искам да разглася, могат да бъдат изречени така:
1. Не бъди напълно сигурен в нищо.
2. Не мисли, че си струва да напредваш чрез прикриване на факти, защото фактите със сигурност ще излязат наяве.
3. Не се опитвай да възпрепятстваш мисленето, защото е сигурно, че ще успееш.
4. Когато срещнеш опозиция, дори тя да идва от съпруга/та или децата ти, старай се да я преодолееш с аргументи, а не с авторитет, защото победата на авторитета е недействителна и илюзорна.
5. Не уважавай чуждия авторитет, защото винаги могат да се открият противоположни авторитети.
6. Не използвай сила, за да потискаш мнения, които мислиш за опасни, защото ако го сториш, мненията ще потиснат теб.
7. Не се бой да бъдеш ексцентричен в мненията си, защото всяко мнение, прието днес, е било ексцентрично някога.
8. Откривай повече удоволствие в интелигентното несъгласие, отколкото в пасивното съгласие, защото, ако цениш интелигентността както би трябвало, първото предполага по-дълбоко съгласие от второто.
9. Бъди скрупульозно верен на истината, дори истината да е неудобна, защото е по-неудобно, когато се опитваш да я прикриеш.
10. Не завиждай на щастието на онези, които живеят в „рая на глупците”, защото само глупец би мислил, че това е рай.”
Източник: Brain Pickings